PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0001 Awendaw
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1023
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   525
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          51.32


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.57
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    33.02
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    64.78
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   260    50.78
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   251    49.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   207    40.27
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   306    59.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   264    51.66
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   246    48.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   235    45.63
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   280    54.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   302    99.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   243    48.12
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   262    51.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .98
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   223    43.90
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.18
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   270    53.15
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    46.60
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   267    53.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   236    46.92
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   267    53.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.77
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    48.23
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   244    48.03
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39


          State House of Representatives District 108
          VOTE FOR  1
           Ricky Horne (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    43.03
           Vida Miller (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    56.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     4    40.00
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     6    60.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   253    50.70
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    49.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   314   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   306   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   210    52.50
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   189    47.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    18.88
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   182    25.45
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   213    29.79
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    25.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36     8.16
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    45    10.20
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    99    22.45
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   212    48.07
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    48    10.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   242    97.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.02


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    76    19.84
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    40.73
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    24     6.27
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   100    26.11
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    27     7.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     4   100.00
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .     0
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .     5   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 1 St James Santee
          VOTE FOR  4
           Elaine Fitzgerald (NP) .  .  .  .  .  .  .   246    23.86
           Jeff Massey (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   235    22.79
           Sheila McNeil Powell (NP) .  .  .  .  .  .   296    28.71
           Charles P Singleton (NP)  .  .  .  .  .  .   252    24.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .19


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    73.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    26.87


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   374    80.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    19.22


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   362    78.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    21.65


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    66.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    33.98


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   289    64.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    35.92


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   366    78.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    21.79

          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   399    86.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    13.64


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   345    76.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    23.33


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   313    68.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    31.81

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0002 Christ Church
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   658
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   343
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          52.13


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.00
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    32.50
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    64.50
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.00


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   161    47.92
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   175    52.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   125    37.43
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   209    62.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   151    46.18
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   176    53.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   141    42.34
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   191    57.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   171   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   143    43.60
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   185    56.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .60
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .90
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   140    41.92
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .90
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   185    55.39
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    43.87
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   183    56.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   147    44.68
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   182    55.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .90
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   166    49.55
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   161    48.06
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 108
          VOTE FOR  1
           Ricky Horne (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   132    39.64
           Vida Miller (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   201    60.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    44.28
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   185    55.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   171   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   174   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   112    56.28
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    87    43.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    21.29
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   127    28.16
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   141    31.26
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    87    19.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    23     7.88
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    27     9.25
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    81    27.74
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   129    44.18
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32    10.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    99.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .65


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    54    22.13
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    46.31
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    11     4.51
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    52    21.31
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    14     5.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     5    62.50
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .     1    12.50
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     2    25.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    10   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board District 1 St James Santee
          VOTE FOR  4
           Elaine Fitzgerald (NP) .  .  .  .  .  .  .   133    23.54
           Jeff Massey (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    20.88
           Sheila McNeil Powell (NP) .  .  .  .  .  .   185    32.74
           Charles P Singleton (NP)  .  .  .  .  .  .   129    22.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    73.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    26.05


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    78.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    21.80


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    74.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    25.26


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    67.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    32.20


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    64.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    35.07


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    67.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    32.20


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    83.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    16.89


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    76.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    23.26

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    68.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    31.02

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0003 Sullivans Island
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1256
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   797
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          63.46


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.99
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    48.29
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .85
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   111    47.44
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   512    65.31
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   271    34.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   269    34.62
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   508    65.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   478    63.82
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   271    36.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   386    49.81
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   389    50.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   563    98.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.23


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   453    59.45
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   309    40.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.54
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.16
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   396    50.90
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.06
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    44.09
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   414    55.80
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   328    44.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   429    56.97
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   324    43.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    25     3.24
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   434    56.29
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   297    38.52
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   618    99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .80


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   451    58.50
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   320    41.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   587    99.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   566    99.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .53

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   328    48.96
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   341    50.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   289    21.66
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   339    25.41
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   336    25.19
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   370    27.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    53     7.75
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41     5.99
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   201    29.39
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   264    38.60
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   125    18.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   454    99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   106    18.00
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    23.09
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    32     5.43
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   277    47.03
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38     6.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    40.20
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    51    12.66
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   190    47.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   401   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    50.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   391    49.62


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   610    81.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    18.77


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   598    80.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    19.84


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   626    82.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    17.20


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   543    74.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    25.72


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   655    84.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    15.16


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   685    89.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    10.92


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   600    82.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    17.47


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   598    83.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    16.83

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0004 Deer Park 1A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   653
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   240
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          36.75


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     3.36
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.68
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    46.22
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    54    45.38
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     3.36


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   137    58.30
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    41.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   123    51.46
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   115    48.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .42


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   126    53.85
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   108    46.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   119    50.00
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   119    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   168    98.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.18


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   118    51.30
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   112    48.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.99
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.14
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   114    48.72
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.71
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    44.44
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   114    49.57
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   116    50.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   120    52.17
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   110    47.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.27
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   121    51.27
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    99    41.95
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     5.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .42


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   164    97.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.38


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   159    98.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.85


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   164    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .61


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   114    49.35
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   116    50.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    62    19.25
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    80    24.84
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   100    31.06
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    78    24.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .62


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    27    13.85
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    27    13.85
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    36    18.46
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    80    41.03
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24    12.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .51


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    98.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.97


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    25.27
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    36.56
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    15     8.06
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    35    18.82
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    21    11.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   143   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   144    99.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .69


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    78.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    52    21.76

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    74.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59    25.99


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    71.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    28.38


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    66.37
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    33.63


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    68.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    31.94


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    68.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    31.76


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    86.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    31    13.60


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    70.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    29.17


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    71.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    28.04

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0005 Deer Park 1B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   997
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   403
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          40.42


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.78
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .56
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    64.44
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .56
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    30.56
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.11


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   289    72.98
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   106    26.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   232    58.73
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   163    41.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   268    69.07
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   120    30.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   249    63.36
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   144    36.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   314    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .95


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   255    66.06
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   131    33.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.10
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.81
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   228    58.91
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.33
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    33.33
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    62.63
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   142    37.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   242    64.36
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   134    35.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   260    66.84
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   114    29.31
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 99
          VOTE FOR  1
           Jim Merrill (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    16   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 113
          VOTE FOR  1
           J Seth Whipper (DEM).  .  .  .  .  .  .  .    20   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   265    98.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.12


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   310    99.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .96

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   303    99.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .66


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   190    52.34
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   173    47.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    25.74
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    90    17.82
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   181    35.84
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    20.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .40


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    42    14.74
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    76    26.67
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    71    24.91
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    61    21.40
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    35    12.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    74    27.51
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    31.23
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    25     9.29
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    56    20.82
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    30    11.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   211   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   209   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   302    77.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    22.37


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    83.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    62    16.89


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    76.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    23.18


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   286    76.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    23.12


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    65.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    34.81


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   256    66.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    33.16


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   340    90.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    37     9.81


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    73.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    26.97


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    69.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    30.14

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0006 Deer Park 2A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1445
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   695
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.10


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.95
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    55.62
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    39.21
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3      .91


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   440    64.14
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    35.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   360    52.94
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   319    46.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   421    63.12
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   246    36.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   389    57.04
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   292    42.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   514    98.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.34


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   396    59.64
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   268    40.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.53
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6      .89
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   355    52.83
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.53
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    40.63
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   375    56.90
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   284    43.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   402    60.54
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   262    39.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.50
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   403    60.42
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   235    35.23
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     2.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   514    98.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.34


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   507    98.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.17


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   500    99.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .99


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   334    48.97
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   346    50.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .29

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    21.81
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    22.79
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   339    36.61
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   171    18.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .32


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    68    12.93
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    84    15.97
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   143    27.19
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   161    30.61
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    68    12.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   457    97.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   176    34.71
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    30.37
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    34     6.71
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    84    16.57
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    59    11.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   394    99.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   398    99.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    21   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   530    77.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    22.85

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   488    74.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    25.95


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   462    70.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    29.36


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    69.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    30.51


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   406    62.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    37.92


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   440    65.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   228    34.13


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   575    86.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    13.53


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   461    71.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    28.08


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   412    65.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    34.39

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0007 Deer Park 2B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   859
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   346
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          40.28


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     5.13
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.56
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    36.54
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    55.13
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .64
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   183    53.82
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   156    45.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   142    41.76
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   198    58.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   181    54.03
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   154    45.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   164    48.38
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   175    51.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   229    98.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.72


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   159    47.89
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   173    52.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.57
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.08
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    39.88
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.68
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    51.19
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    46.53
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   177    53.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   163    48.95
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   170    51.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.68
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   162    48.21
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   151    44.94
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     4.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 99
          VOTE FOR  1
           Jim Merrill (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     8   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   221    98.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.78


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   227    98.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.73


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   227    98.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.73

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   170    46.83
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   191    52.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .55


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    18.74
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    26.58
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   131    28.54
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   118    25.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32    12.03
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    17.67
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    50    18.80
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    98    36.84
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    37    13.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .75


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    93.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    14     6.17


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    29.27
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    35.77
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    24     9.76
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    40    16.26
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     8.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   212    99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   208   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    21   100.00

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   231    68.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    31.45


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    78.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    21.81


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   239    73.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    26.69


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    66.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    33.13


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   186    58.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    41.88


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    71.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    28.18


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   306    91.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    28     8.38


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   242    76.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    23.42


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   225    73.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    26.95

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0008 Deer Park 2C
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   773
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   421
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.46


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.88
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .94
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    51.64
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.41
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    41.78
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     5     2.35


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   277    67.89
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   130    31.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    56.83
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   176    42.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   271    66.42
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   137    33.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   248    59.90
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   166    40.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   324    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .61


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   247    60.99
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   158    39.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.17
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.46
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   228    55.61
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.44
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    37.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   241    59.65
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   163    40.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   265    66.42
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   134    33.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.96
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    59.90
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   140    34.23
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     3.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   325    98.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.22


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   326    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .61


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   322    99.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .92


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   212    49.77
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    50.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    22.61
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   126    21.91
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   211    36.70
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   108    18.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    35    10.70
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    86    26.30
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    79    24.16
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    85    25.99
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    41    12.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    95.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    13     4.51


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   100    32.68
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    32.68
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    35    11.44
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    45    14.71
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     8.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   250    98.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.19


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   253    99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    17   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   319    77.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    22.95

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   327    81.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    18.86


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   300    76.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    23.86


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    67.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    32.92


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    64.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    35.61


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   284    69.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    30.22


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    90.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39     9.54


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   286    72.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    27.23


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    68.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    31.03

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0009 Deer Park 3
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   756
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   377
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          49.87


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.87
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .93
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    33.64
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    62.15
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .93


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   182    49.73
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   184    50.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    41.85
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   214    58.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   175    48.48
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   185    51.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   162    44.02
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   206    55.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   235    99.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .84


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   161    44.35
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   202    55.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.64
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .82
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    42.35
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.91
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    53.01
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    44.66
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   197    55.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   169    47.61
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   186    52.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.64
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   165    45.08
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   184    50.27
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          State House of Representatives District 117
          VOTE FOR  1
           Thomas M Dantzler (REP).  .  .  .  .  .  .   239    97.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.85


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   239    98.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.24


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   238    98.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.24


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   154    46.67
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   174    52.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .61

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    19.01
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   110    23.76
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   158    34.13
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    22.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.08


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    31    10.88
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    50    17.54
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    65    22.81
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   112    39.30
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     7.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.75


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   223    94.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    13     5.51


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    83    28.72
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    44.98
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    21     7.27
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    23     7.96
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31    10.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   222    99.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   230    99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    16   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    77.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    22.97

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   256    74.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    25.36


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    73.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    26.39


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    59.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    40.80


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    58.75
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    41.25


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   238    67.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    32.58


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   296    84.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    15.91


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    65.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    34.72


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   201    60.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    39.09

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0010 Lincolnville
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   624
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   264
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.31


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.94
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.94
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    44    28.39
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .65
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    61.29
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.29
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     7     4.52


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   108    42.02
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   149    57.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    37.11
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   160    62.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   101    40.24
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   150    59.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    90    35.02
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   167    64.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   135    98.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.46


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    93    36.90
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   158    62.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .40

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     4.26
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.55
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    90    34.88
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.55
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    55.43
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4     1.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .78


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    85    34.00
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   164    65.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .40


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    95    38.46
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   151    61.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .40


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.18
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    96    37.65
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   140    54.90
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     5.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          State House of Representatives District 94
          VOTE FOR  1
           Converse Chellis (REP) .  .  .  .  .  .  .   140    99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   139    99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   141    99.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .70


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    78    49.06
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    81    50.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    32    13.06
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    79    32.24
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    65    26.53
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    67    27.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .82


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    16     9.58
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    26    15.57
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    21    12.57
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    90    53.89
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    14     8.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    89.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    13    10.66


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    24.26
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    47.93
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14     8.28
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    13     7.69
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    20    11.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   114   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   134   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    15   100.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    80.48
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    49    19.52

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    74.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    25.44


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    73.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59    26.58


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    58.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    41.05


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    50.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    49.07


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    68.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    31.78


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   184    77.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    52    22.03


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    63.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    36.67


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    59.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    40.28

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0011 Edisto Island
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1070
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   531
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          49.63


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.34
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.34
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    24.16
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    71.48
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.34


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   220    42.72
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   295    57.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   166    31.92
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   353    67.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   226    44.31
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   284    55.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   206    39.92
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   310    60.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   275    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   215    42.41
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   292    57.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.17
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.56
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   197    38.48
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.15
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    56.64
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    42.60
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   291    57.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   215    42.24
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   294    57.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .    11     2.14
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   183    35.53
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   320    62.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   390    99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .51


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   386    99.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   260    99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .76


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   268    99.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .37

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   248    63.10
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   144    36.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    18.83
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    25.30
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   207    31.17
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    24.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    40     9.85
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    12.07
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    83    20.44
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   193    47.54
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    40     9.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    87    22.89
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    41.58
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    20     5.26
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    71    18.68
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    44    11.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   282    38.32
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    29.62
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   235    31.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   323    66.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    33.40

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   347    76.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    23.40


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    70.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    29.31


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   327    72.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    27.97


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   282    64.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    35.32


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    79.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    20.73


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   409    87.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    12.04


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    70.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    29.46


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   301    67.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    32.36

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0012 Wadmalaw Island 1
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   809
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   460
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.86


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .75
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.51
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    32.83
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    64.53
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .38


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   222    49.22
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   229    50.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   152    34.55
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   288    65.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   210    48.05
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   227    51.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   180    40.54
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   264    59.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   241    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .82


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   192    44.14
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    55.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.23
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.68
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   186    41.52
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.01
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   229    51.12
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    41.24
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    58.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   184    42.20
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   252    57.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.15
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   186    41.89
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   239    53.83
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   323    98.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.22


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   326    99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   249    99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .80


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   232   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   164    53.77
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   139    45.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .66


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    22.04
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   144    25.81
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   157    28.14
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    23.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    35     9.97
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    29     8.26
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    88    25.07
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   143    40.74
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    53    15.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .85


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    97.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.48


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    66    20.75
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    38.99
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     8.18
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    73    22.96
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    28     8.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   158    19.63
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   116    14.41
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   155    19.25
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   155    19.25
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    96    11.93
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   125    15.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    63.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    36.70

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    70.48
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    29.52


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    67.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    32.90


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   276    70.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    29.95


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    62.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    37.23


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   292    74.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    25.89


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   339    85.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    14.18


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   267    70.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   114    29.92


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    67.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    32.89

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0013 Wadmalaw Island 2
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   974
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   580
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          59.55


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.39
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.32
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    19.94
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    74.52
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .55


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   204    36.89
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   349    63.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   139    25.18
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   412    74.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   195    35.78
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   350    64.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   171    30.59
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   388    69.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   264    98.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.49


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   185    34.20
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   356    65.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.08
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.79
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   175    31.59
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .54
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    62.45
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    34.01
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   359    65.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   181    33.39
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   361    66.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.52
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    34.59
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   336    60.54
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   438   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   437    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   260    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .38


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   262    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .38

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   183    53.20
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   161    46.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    18.86
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   198    28.95
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   159    23.25
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   198    28.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    18     3.91
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    24     5.22
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   107    23.26
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   268    58.26
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    43     9.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    99.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .90


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    56    13.15
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   214    50.23
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    39     9.15
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    74    17.37
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    43    10.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   238    23.61
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   141    13.99
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   172    17.06
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   172    17.06
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   117    11.61
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   168    16.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    71.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    28.14

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   352    69.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    30.43


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   331    66.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    33.13


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   352    71.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    28.74


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   278    56.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    43.03


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   332    66.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    33.86


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   391    78.51
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    21.49


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   322    67.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    32.21


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   317    65.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    34.64

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0014 Kiawah Island
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1118
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   668
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          59.75


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     4.26
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .85
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    82.55
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    29    12.34
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   553    84.04
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   105    15.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   360    55.81
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   285    44.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   534    83.96
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   102    16.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   483    73.52
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   174    26.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   557    99.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   505    78.54
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   138    21.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.24
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6      .93
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   465    72.09
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.09
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    24.34
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   450    71.66
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   178    28.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   441    70.33
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   186    29.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.56
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   479    74.49
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   150    23.33
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   409    62.63
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   244    37.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   465    73.23
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   163    25.67
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   535   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   526   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   268    48.73
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   282    51.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   247    25.86
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    20.00
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   273    28.59
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   244    25.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    57    11.11
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55    10.72
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   152    29.63
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   187    36.45
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    62    12.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   119    26.68
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    32.51
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    33     7.40
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   124    27.80
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    25     5.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   183    18.34
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   190    19.04
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   155    15.53
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   176    17.64
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   126    12.63
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   168    16.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   428    66.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    33.54


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   531    84.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    15.31


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   495    79.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    20.55


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   560    87.50
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    12.50


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   481    78.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    21.92


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   610    93.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39     6.01


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   601    93.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39     6.09


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   544    87.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    12.26


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   542    86.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    13.42

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0015 Town of Seabrook
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1264
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   801
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          63.37


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     4.18
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    73.17
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    21.95
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   659    83.21
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    16.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   396    51.03
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   378    48.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .26


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   610    80.05
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   152    19.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   560    71.43
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   224    28.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   645    99.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   564    74.02
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   197    25.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.17
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .39
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   526    68.58
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.17
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    28.42
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   488    65.59
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   256    34.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   510    68.00
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   240    32.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.56
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   542    70.48
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   208    27.05
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   467    60.03
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   311    39.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   524    68.95
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   227    29.87
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   629   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   619   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   395    54.33
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   332    45.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    27.19
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   215    18.50
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   363    31.24
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   268    23.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    11.01
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    83    12.69
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   220    33.64
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   181    27.68
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    98    14.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   485    99.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   102    16.67
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    14.22
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    21.73
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    35.62
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    72    11.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   345    20.23
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   344    20.18
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   314    18.42
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   264    15.48
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   266    15.60
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   172    10.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   501    64.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   270    35.02


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   686    88.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    11.48


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   664    86.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    13.43


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   666    86.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    13.51


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   605    80.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    19.76


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   667    85.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    14.05


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   745    95.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    33     4.24


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   673    88.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    11.45


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   653    86.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    13.51

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0016 Folly Beach 1
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   816
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   436
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.43


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.55
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.27
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    45.22
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.27
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    48.41
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.27


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   265    61.77
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    38.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   171    39.95
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   256    59.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   240    57.01
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   181    42.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   214    50.00
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   214    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   295    98.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.34


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   222    52.36
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   202    47.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.56
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.26
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    44.52
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     4.43
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    44.99
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   202    48.44
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   215    51.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   212    50.12
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   211    49.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    22     5.10
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    47.10
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   189    43.85
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   209    49.06
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   192    45.07
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     5.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   177    41.55
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   224    52.58
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    25     5.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   291    98.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.02

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   294    99.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .68


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   210    50.12
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   209    49.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    24.66
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    22.79
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   164    27.89
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   144    24.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38    11.38
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    50    14.97
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    82    24.55
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    77    23.05
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    87    26.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    92    28.13
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    16.82
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    55    16.82
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   107    32.72
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    18     5.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   259    96.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     3.36


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   204    47.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   224    52.34

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   299    73.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    26.17


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    69.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    30.23


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    74.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    25.79


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    63.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    36.73


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    81.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    18.73


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   374    90.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40     9.66


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   299    74.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    25.81


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   284    72.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    27.92

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0017 Folly Beach 2
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1053
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   608
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.74


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.24
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.16
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    56.22
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.08
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    36.76
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .54


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   376    63.41
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   215    36.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   220    36.54
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   378    62.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .66


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   352    61.75
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   218    38.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   293    49.41
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   299    50.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   427    98.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.39


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   317    55.23
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   257    44.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.57
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.60
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   284    48.71
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     4.12
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    40.65
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   297    52.94
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   264    47.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   315    55.17
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   256    44.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.20
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   321    54.31
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   225    38.07
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    32     5.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   306    51.52
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   255    42.93
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    33     5.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   279    47.94
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   270    46.39
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    33     5.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   422    98.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.40

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   422    98.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.40


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   277    49.20
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   283    50.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .53


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    23.61
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   189    22.42
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   268    31.79
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    21.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .24


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    10.27
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    69    14.47
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   145    30.40
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   110    23.06
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   103    21.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   339    98.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.17


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   124    26.72
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    14.44
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    24.35
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    28.66
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     5.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .65


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   333    95.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    17     4.86

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    12    21.82
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    10    18.18
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    12    21.82
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12    21.82
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9    16.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   299    49.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   304    50.41


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   413    73.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    26.12


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    71.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    28.85


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   436    76.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    23.78


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   367    66.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   185    33.51


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   455    78.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    21.28


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   529    91.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    52     8.95


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   443    79.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    20.32

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   409    74.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    25.77

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0018 McClellanville
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1333
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   674
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.56


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .69
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .92
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    15.40
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   356    81.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   224    34.15
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   431    65.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   149    23.17
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   491    76.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .47


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   207    32.45
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   430    67.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   178    27.60
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   467    72.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   239    97.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.45


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   182    28.80
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   450    71.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.25
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6      .93
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    27.88
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.87
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   432    67.29
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .31


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   189    30.19
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   437    69.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   191    30.17
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   442    69.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.73
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   175    27.56
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   434    68.35
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 108
          VOTE FOR  1
           Ricky Horne (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   139    21.92
           Vida Miller (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   495    78.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   218    34.28
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   418    65.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   254    99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   241    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   188    48.96
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   194    50.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    15.32
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   283    34.14
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   197    23.76
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   220    26.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .24


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32     6.18
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    43     8.30
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    90    17.37
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   290    55.98
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    62    11.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   222    98.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.77


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    65    14.32
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    50.66
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     5.73
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    21.59
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    35     7.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 1 St James Santee
          VOTE FOR  4
           Elaine Fitzgerald (NP) .  .  .  .  .  .  .   239    20.48
           Jeff Massey (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    21.25
           Sheila McNeil Powell (NP) .  .  .  .  .  .   379    32.48
           Charles P Singleton (NP)  .  .  .  .  .  .   289    24.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.03


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   349    66.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   173    33.14

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   378    72.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    27.59


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    72.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    27.83


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   340    66.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   169    33.20


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    62.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    37.70


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   353    69.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    30.92


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   422    82.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    17.09


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   340    69.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   151    30.75


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   361    71.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    28.80

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0019 Isle Of Palms 1A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   838
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   462
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          55.13


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.87
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.15
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    67.82
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.15
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    26.44
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .57


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   328    72.73
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   123    27.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   226    50.33
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   220    49.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .67


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   314    71.20
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   127    28.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   258    57.08
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   194    42.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   361    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   280    63.49
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   161    36.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.24
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .90
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   256    57.40
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     4.71
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    34.30
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   266    61.01
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   170    38.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   277    62.95
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   163    37.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     4.47
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   272    60.85
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   142    31.77
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   346   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   281    62.44
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   169    37.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   350    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   346    99.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   211    50.00
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   210    49.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   189    25.82
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    21.04
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   231    31.56
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   158    21.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    46    12.27
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    31     8.27
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   125    33.33
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    78    20.80
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    94    25.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   274    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    90    26.87
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    16.42
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    21     6.27
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   142    42.39
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     7.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    45.11
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    46    17.29
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    36.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .75


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   240    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    55.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    44.59


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    76.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    23.96


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   310    72.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    27.91


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   328    74.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    25.45


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   293    68.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    31.38


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    83.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    16.34


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   409    91.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    36     8.09


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   320    74.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    25.06


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   294    69.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    30.33

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0020 Isle of Palms 1B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1099
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   659
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          59.96


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     4.52
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    65.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.01
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    29.15
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   464    71.06
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   189    28.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   310    48.51
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   326    51.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .47


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   432    69.79
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   187    30.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   376    58.48
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   266    41.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   494    99.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.00


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   389    62.94
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   228    36.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.04
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.19
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   359    56.27
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    22     3.45
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    35.42
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   358    60.07
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   238    39.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   384    62.75
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   228    37.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.53
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   388    61.30
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    33.81
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   497    99.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.00


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   342    54.11
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   290    45.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   483    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   478    99.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   300    48.47
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   319    51.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    24.48
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   230    21.90
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   345    32.86
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   217    20.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    53     9.57
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55     9.93
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   165    29.78
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   133    24.01
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   148    26.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   387    99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .51


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   121    26.25
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    18.22
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    27     5.86
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   197    42.73
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32     6.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    43.66
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    47    13.24
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   152    42.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   358   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   384    59.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    40.37


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   485    79.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    20.10


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   450    74.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    25.74


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   502    80.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    19.16


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   439    73.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    26.96


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   546    86.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    13.61


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   588    93.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42     6.67


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   463    78.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    21.79


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    73.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   160    26.94

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0021 Isle of Palms 1C
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1130
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   646
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.17


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.87
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    77.99
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    38    18.18
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   528    83.02
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   108    16.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   331    52.46
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   300    47.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   492    79.87
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   124    20.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   449    71.04
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   183    28.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   540    99.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .55


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   467    76.43
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   144    23.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.28
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .48
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   444    71.27
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.28
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   160    25.68
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   420    70.47
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   176    29.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   430    71.79
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   169    28.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.44
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   468    74.76
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   143    22.84
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     6      .96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   525    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   431    69.52
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   189    30.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   516    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   512    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   297    49.25
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   305    50.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    33.76
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   166    16.20
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   325    31.71
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   187    18.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     6.68
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47     9.23
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   192    37.72
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   129    25.34
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   107    21.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   405    99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .49


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   118    28.57
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    22.28
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    17     4.12
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    38.74
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    25     6.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    45.15
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    68    20.61
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    34.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   337    99.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   410    64.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   225    35.43


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   499    82.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    17.66


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   469    77.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    22.09


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   482    79.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    20.59


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   452    75.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    24.03


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   543    86.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    13.54


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   579    92.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    45     7.21


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   490    82.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    17.79


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   476    80.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    19.87

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0022 Ladson
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1301
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   555
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.66


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.43
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    30.70
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    63.83
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     7     2.13


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   261    48.42
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   278    51.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   215    39.67
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   326    60.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   241    45.05
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   294    54.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   224    41.25
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   318    58.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   341    98.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.16


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   232    43.61
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   299    56.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.05
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.31
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   210    39.18
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.43
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   291    54.29
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   224    42.42
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   304    57.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   235    44.34
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   295    55.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.06
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   228    42.62
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   273    51.03
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    22     4.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 94
          VOTE FOR  1
           Converse Chellis (REP) .  .  .  .  .  .  .   255    98.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.16


          State House of Representatives District 113
          VOTE FOR  1
           J Seth Whipper (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   105    98.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.87


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   337    98.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.17


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   324    99.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .92

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   250    47.35
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   274    51.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .76


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    18.04
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    25.87
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   200    27.97
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    27.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    52    12.06
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    84    19.49
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    80    18.56
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   177    41.07
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38     8.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    87.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    12.10


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   108    25.29
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    44.73
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    21     4.92
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    51    11.94
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    56    13.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 1
          VOTE FOR  1
           Sheila M West (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   336    99.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .59


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 2
          VOTE FOR  1
           Edwina Green Peterson (NP).  .  .  .  .  .   345    99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .58


          Constituent School Board District 4 Cooper River Area 3
          VOTE FOR  1
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    43   100.00

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   399    74.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    25.70


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   366    72.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    27.95


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    68.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    31.76


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   317    62.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    37.84


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   259    51.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   244    48.51


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   376    73.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    26.99


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   447    85.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    14.04


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   372    73.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    26.92


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   353    69.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    30.78

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0023 Mt Pleasant 1
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1179
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   641
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.37


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.30
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.15
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    54.02
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.15
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    39.08
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .57
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.72


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   421    68.23
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   196    31.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   258    41.48
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   364    58.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   420    69.42
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   185    30.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   347    55.52
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   278    44.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   489    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   388    64.24
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   216    35.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.93
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .48
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   355    56.98
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.44
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   240    38.52
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   367    61.89
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   226    38.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   366    61.31
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   231    38.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.62
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   408    65.91
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   188    30.37
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   481    98.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.03


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   430    69.35
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   190    30.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   481    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   472    99.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   295    52.49
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   265    47.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   247    22.76
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   231    21.29
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   340    31.34
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   263    24.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .37


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     6.04
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     6.04
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   185    32.86
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   160    28.42
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   150    26.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   383    98.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.29


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    92    19.83
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    21.34
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    28     6.03
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   219    47.20
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     5.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    39.28
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38     9.82
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   197    50.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   371    99.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   394    63.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    36.86


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   496    84.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    15.93


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   487    82.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    17.04


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   495    83.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    16.81


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   418    72.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    27.05


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   459    76.12
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    23.88


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   543    89.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    10.10


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   482    83.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    16.46


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   453    78.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    21.08

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0024 Mt Pleasant 2
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   736
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   393
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.40


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     4.38
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    59.12
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .73
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    48    35.04
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .73


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   258    67.54
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    31.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   175    46.05
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   205    53.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   243    66.39
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   123    33.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   216    56.54
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   166    43.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   293    97.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.01


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   229    61.89
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   141    38.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.42
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.32
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   208    54.74
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.68
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    36.32
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   225    62.50
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   135    37.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   223    60.93
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   143    39.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.38
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    61.82
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   126    32.73
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   295    99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   230    61.17
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   146    38.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   286    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   288    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   168    47.46
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   185    52.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    24.29
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    20.30
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   184    30.62
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    24.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .33


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33    11.04
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38    12.71
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    93    31.10
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    85    28.43
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    50    16.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   229    99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    71    28.17
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    20.24
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    19     7.54
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    37.70
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     6.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    35.38
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    45    21.23
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    92    43.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    56.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   167    43.04


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   271    74.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    25.34


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   267    73.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    26.45


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   301    81.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    18.87


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   253    71.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    28.53


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   283    75.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    24.93


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   349    91.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    31     8.16


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   291    81.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    18.03


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    78.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    21.31

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0025 Mt Pleasant 3
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   986
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   550
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          55.78


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.49
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.99
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    38.81
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    53.73
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.99


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   302    56.45
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    43.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   197    37.03
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   335    62.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   288    56.03
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   226    43.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   243    45.34
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   293    54.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   364    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .82


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   275    52.88
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   245    47.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.51
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.69
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   256    48.21
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.26
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   246    46.33
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   262    51.47
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   247    48.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   257    50.20
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   255    49.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.64
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   280    52.83
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   229    43.21
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 109
          VOTE FOR  1
           David Mack III (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   348    99.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   265    51.16
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   253    48.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   350    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   346    99.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   210    49.18
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   217    50.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   176    21.08
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    24.67
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   231    27.66
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    26.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36     8.02
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    39     8.69
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   112    24.94
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   189    42.09
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    73    16.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   281   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    64    16.93
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    32.01
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    22     5.82
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    34.13
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    42    11.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    47.46
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    46    16.67
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    35.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   259   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   318    61.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    38.85


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   390    80.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    19.59


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   389    80.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    19.96


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   403    80.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    19.40


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    70.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    29.83


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   373    74.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    25.70


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   443    88.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    11.93


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    82.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    17.29


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   375    80.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    19.87

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0026 Mt Pleasant 4
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   908
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   453
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          49.89


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.47
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    65.43
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .62
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    31.48
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   313    70.65
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   130    29.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    45.12
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   242    54.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   297    69.07
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   133    30.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   245    55.81
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   194    44.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   337    98.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.17


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   282    64.38
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   156    35.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.48
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.81
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   263    59.37
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.58
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    34.76
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   261    63.04
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   153    36.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   263    61.45
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   165    38.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.16
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    62.98
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   143    32.28
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   339    99.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .88


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    65.00
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   154    35.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   337   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   333   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   212    50.72
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   205    49.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    25.41
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    20.81
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   237    32.03
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   161    21.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    26     7.12
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36     9.86
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   125    34.25
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   100    27.40
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    78    21.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .38


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    62    20.95
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    19.26
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     8.78
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    43.58
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     7.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    36.36
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    40    16.53
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    46.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   245   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    55.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   201    44.67


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    80.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    19.38


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   314    76.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    23.79


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   344    81.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    18.10


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    73.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    26.77


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   314    74.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    25.77


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    89.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    10.82


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   325    81.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    18.55


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   310    78.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    21.32

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0027 Mt Pleasant 5
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1236
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   723
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          58.50


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     3.40
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    67.48
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .49
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    27.67
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .97
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   530    75.18
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   172    24.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .43


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   337    47.80
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   366    51.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   518    74.96
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   173    25.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   438    62.04
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   268    37.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   598    98.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.32


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   472    67.43
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   228    32.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.69
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5      .71
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   412    58.27
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.84
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   258    36.49
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   466    68.23
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   217    31.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   464    66.86
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   230    33.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.41
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   498    70.14
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   195    27.46
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   598    99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .50


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   476    68.49
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   219    31.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   593    99.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   579    99.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   358    50.28
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   352    49.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    26.51
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   285    22.89
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   391    31.41
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    19.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .08


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    43     6.68
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    58     9.01
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   232    36.02
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   157    24.38
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   153    23.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   484    98.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.43


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   132    24.81
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    14.47
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    46     8.65
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   247    46.43
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    29     5.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    36.92
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    56    12.31
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   231    50.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   447    99.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   477    66.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    33.10


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   551    80.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    19.91


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   518    76.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    23.71


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   574    82.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    17.17


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   496    73.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   178    26.41


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   521    74.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    25.14


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   639    92.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51     7.39


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   534    80.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    19.34


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   516    78.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    21.46

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0028 Mt Pleasant 6
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1379
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   693
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.25


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.31
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.54
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    56.92
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.15
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    36.54
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.54


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   454    66.47
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   225    32.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .59


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   334    49.12
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   343    50.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .44


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   438    66.57
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   220    33.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   405    59.47
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   276    40.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   521    97.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.07


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   400    60.61
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   259    39.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.86
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.65
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   351    52.78
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    25     3.76
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    37.74
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     7     1.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   391    60.90
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   251    39.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   410    62.40
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   247    37.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     2.68
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   410    61.01
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   219    32.59
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     3.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   515    98.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.72


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   432    64.00
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    36.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   509    98.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.17


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   501    98.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.18

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   335    50.68
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   323    48.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .45


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   245    22.79
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   244    22.70
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   368    34.23
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   217    20.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .09


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    65    11.40
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    65    11.40
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   157    27.54
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   168    29.47
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   115    20.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   413    98.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.43


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   128    26.72
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    24.01
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    34     7.10
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   170    35.49
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32     6.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    47.72
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    49    11.19
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   178    40.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   398   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   432    63.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    36.75


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   503    77.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    22.85


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   498    76.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    23.62


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   503    76.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    23.79


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   443    69.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    30.78


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   503    75.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    24.02


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   591    88.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    11.13


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   465    77.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    22.37


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   461    75.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    24.80

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0029 Mt Pleasant 7
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   562
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   321
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.12


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     3.57
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .89
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    61.61
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    36    32.14
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.79


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   218    69.21
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    30.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   148    47.59
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   162    52.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   218    71.01
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    89    28.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   178    56.33
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   138    43.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   244    98.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.61


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   188    60.65
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   122    39.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.57
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .64
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    57.56
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     4.18
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    33.12
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     6     1.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   189    63.42
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   109    36.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   205    66.99
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   101    33.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.59
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   202    65.37
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    96    31.07
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   241    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   222    71.38
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    89    28.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   243    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   241    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   147    51.22
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   140    48.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    19.92
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   107    21.53
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   169    34.00
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   119    23.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .60


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    31    11.97
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32    12.36
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    78    30.12
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    50    19.31
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    68    26.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    22.07
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    49    22.07
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14     6.31
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    86    38.74
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24    10.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    40.56
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    21    11.67
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    85    47.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .56


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   184    99.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .54

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    60.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    39.62


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    67.12
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    32.88


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    65.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    34.47


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    72.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    27.15


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    62.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    37.72


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   239    78.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    21.12


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   264    86.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41    13.44


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    73.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    26.95


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    70.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    29.89

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0030 Mt Pleasant 8
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   687
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   384
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          55.90


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     6.20
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    62.02
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .78
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    38    29.46
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .78
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .78


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   280    76.29
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    87    23.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   205    55.26
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   166    44.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   253    71.47
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   101    28.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   229    61.73
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   142    38.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   288    98.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.37


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   238    67.23
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   116    32.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.09
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .82
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   221    60.22
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.27
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    34.33
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   221    63.87
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   125    36.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   232    65.35
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   123    34.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.23
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   237    66.20
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   103    28.77
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   280    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   252    69.42
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   111    30.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   282   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   284   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   184    50.83
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   178    49.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    22.71
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    21.73
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   223    36.44
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   116    18.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33    10.96
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33    10.96
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    94    31.23
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    53    17.61
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    87    28.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    59    24.28
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    52    21.40
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    18     7.41
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    39.92
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    17     7.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    40.76
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    27    12.80
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    45.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   234    99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   229    61.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    38.44


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   272    77.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    22.51


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    73.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    26.15


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    78.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    21.53


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    66.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    33.04


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   259    72.75
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    27.25


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   331    90.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    35     9.56


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    78.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    21.43


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   253    73.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    26.45

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0031 Mt Pleasant 9
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   745
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   416
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          55.84


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.75
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.75
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    58.77
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .88
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    36.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   287    70.00
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   123    30.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   182    44.50
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   227    55.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   272    68.69
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   124    31.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   238    58.19
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   171    41.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   321    99.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .62


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   250    63.78
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   142    36.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.23
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .99
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    53.47
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.97
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    40.10
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   232    60.73
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   150    39.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   234    60.62
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   152    39.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.97
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   244    60.40
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   136    33.66
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   325    99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   284    70.47
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   119    29.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   309    99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .64


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   305    99.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   190    47.38
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   211    52.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    22.34
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   139    21.12
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   199    30.24
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   173    26.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    37    11.01
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38    11.31
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    89    26.49
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    95    28.27
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    77    22.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   243    98.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.22


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    81    27.09
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    20.07
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    18     6.02
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   121    40.47
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    19     6.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    39.29
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38    15.08
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   115    45.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   255    98.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.16

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   224    55.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    44.83


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    77.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    22.39


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   299    76.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    23.72


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   326    80.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    19.31


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   270    69.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    30.95


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   324    79.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    20.39


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   372    92.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    30     7.46


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   313    81.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    18.06


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   307    81.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    18.57

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0032 Mt Pleasant 10
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   632
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   365
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.75


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     5.36
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    63.39
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    34    30.36
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .89


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   267    73.76
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    26.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    47.88
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   184    52.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   263    74.93
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    88    25.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   218    60.56
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   142    39.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   292    99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   233    66.01
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   120    33.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.64
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .56
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    55.74
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.12
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    38.66
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    66.76
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   116    33.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   235    68.12
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   110    31.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.40
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   234    65.55
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   107    29.97
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   293   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   250    70.03
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   107    29.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   295   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   297   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   185    50.82
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   179    49.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    23.53
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    24.02
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   176    28.76
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   145    23.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    25     8.01
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33    10.58
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    81    25.96
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    79    25.32
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    94    30.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    71    26.10
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    16.91
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    15     5.51
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   125    45.96
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    15     5.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    44.49
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    33    13.98
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    41.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   236   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   205    56.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    43.53


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   274    78.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    21.04


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    73.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    26.30


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    82.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    17.39


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    74.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    25.30


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   279    78.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    21.19


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   329    92.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    28     7.84


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    79.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    20.06


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   253    74.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    25.15

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0033 Mt Pleasant 11
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   792
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   444
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.06


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     5.80
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.90
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    50.00
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    39.86
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.45


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   302    68.79
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   137    31.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    47.03
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   231    52.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   273    65.47
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   144    34.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   239    54.82
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   197    45.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   345    98.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.15


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   262    61.07
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   167    38.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.87
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.64
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   234    54.67
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.34
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    39.25
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    58.89
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   171    41.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   262    62.38
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   158    37.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.84
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   273    62.90
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   138    31.80
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    99.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .60


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   256    60.24
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   169    39.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   332    99.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .90


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   325    98.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.22

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   219    49.21
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   224    50.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    20.20
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    24.39
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   227    32.76
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   153    22.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .58


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36    10.20
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    11.61
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    87    24.65
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    92    26.06
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    95    26.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .57


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    98.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.98


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    82    26.71
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    22.48
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    18     5.86
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    36.81
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     7.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    49.81
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    36    13.79
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    92    35.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.15


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   256    98.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.16

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   262    60.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   173    39.77


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   297    72.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    27.38


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   287    70.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    29.14


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    74.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    25.79


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    64.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    35.44


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   314    76.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    23.97


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    88.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    50    11.90


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    76.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    23.56


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   289    73.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    26.65

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0034 Mt Pleasant 12
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   897
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   480
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.51


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     3.18
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.55
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    56.05
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    36.94
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.27


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   310    66.24
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   156    33.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .43


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    46.58
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   250    53.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   315    68.78
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   143    31.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   264    56.05
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   207    43.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   373   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   279    61.86
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   172    38.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.62
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.09
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   235    51.31
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.40
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    42.14
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   285    64.63
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   155    35.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   279    62.70
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   166    37.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.95
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   299    64.72
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   148    32.03
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   359    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   316    69.00
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   142    31.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   367    99.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   360   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   230    48.94
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   239    50.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    21.58
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    22.54
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   223    30.84
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    24.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    40    10.15
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    56    14.21
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   104    26.40
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   101    25.63
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    93    23.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   293    99.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .68


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    86    24.29
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    25.14
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29     8.19
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   115    32.49
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    34     9.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    52.77
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    37    12.05
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   108    35.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   304    99.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   298    62.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   178    37.39


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    74.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    25.48


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    71.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    28.10


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    75.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    24.35


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   320    71.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    28.57


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    72.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    27.06


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   421    90.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    43     9.27


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   352    78.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    21.08


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   326    73.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    26.24

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0035 Mt Pleasant 13
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1177
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   517
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          43.93


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.83
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .96
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    48.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.91
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    42.58
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.91


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   332    66.27
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    33.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   221    44.02
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   280    55.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   307    63.96
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   173    36.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   260    51.79
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   242    48.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   367    99.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .81


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   269    56.28
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   208    43.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.43
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.82
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   247    50.00
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.85
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    40.89
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     5     1.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   255    55.80
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   202    44.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   279    59.74
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   188    40.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.85
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   285    58.04
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   181    36.86
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   349    99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .85


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   273    57.96
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   198    42.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .     1   100.00
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   346   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   340    99.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   223    48.48
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   236    51.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    21.07
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   180    24.16
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   236    31.68
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   172    23.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44    12.02
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38    10.38
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    92    25.14
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   125    34.15
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    66    18.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    99.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .76


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    90    29.13
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    27.51
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     8.41
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    88    28.48
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    20     6.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   114    42.86
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    52    19.55
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   100    37.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   267   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    54.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    45.40


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    76.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    23.61


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   331    73.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    26.93


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    72.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    27.06


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    66.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    33.79


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   333    70.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    29.30


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   412    88.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    11.78


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    78.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    21.36


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    77.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    22.51

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0036 Mt Pleasant 14
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   473
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   194
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          41.01


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     3.39
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.69
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    33    55.93
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    22    37.29
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1     1.69


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   129    67.19
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    62    32.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .52


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    84    43.98
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   107    56.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   125    67.57
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    60    32.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   106    55.21
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .    86    44.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   148    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .67


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   111    61.33
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    70    38.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.72
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.72
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   103    55.98
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.72
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    35.33
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   105    60.00
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    70    40.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   107    60.11
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .    71    39.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.30
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   109    59.89
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    64    35.16
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   144   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    68.16
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .    57    31.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   145   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   140   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    94    49.21
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    97    50.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    20.35
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    63    22.11
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    90    31.58
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    74    25.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    22    14.97
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    31    21.09
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    36    24.49
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    26    17.69
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32    21.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    46    36.80
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    22    17.60
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     7.20
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    40    32.00
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .     8     6.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    42.59
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    21    19.44
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    41    37.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   117   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    60.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    39.06


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    78.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    38    21.23


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    73.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    26.14


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    77.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41    22.91


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    69.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    53    30.99


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    74.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    45    25.71


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   165    90.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    17     9.34


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    82.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    30    17.24


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    76.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    38    23.31

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0037 Mt Pleasant 15
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1448
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   795
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.90


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .99
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.98
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    55.94
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    39.11
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .50
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.49


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   537    68.85
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   240    30.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .38


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   304    38.83
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   475    60.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .51


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   533    69.95
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   228    29.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   399    51.09
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   381    48.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   598    98.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.16


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   488    64.98
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   262    34.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.03
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.68
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   438    56.59
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.42
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   302    39.02
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   447    60.24
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   294    39.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   472    63.78
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   268    36.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     1.80
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   494    63.50
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   255    32.78
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 99
          VOTE FOR  1
           Jim Merrill (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   541    99.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .92


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .    33    94.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     5.71


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   499    65.23
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   265    34.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   594    99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .50

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   585    99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   367    48.54
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   386    51.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .40


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   287    21.94
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   332    25.38
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   357    27.29
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   329    25.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .23


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     4.96
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47     6.85
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   199    29.01
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   245    35.71
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   160    23.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   475    98.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.04


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   121    20.93
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    22.66
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    37     6.40
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   261    45.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    27     4.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    48.41
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    57    12.95
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    38.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   450    99.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .66


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   484    62.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   295    37.87


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   614    82.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    17.80


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   588    78.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    21.60


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   610    79.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    20.05


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   545    73.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    26.55


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   571    74.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    25.75


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   700    91.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67     8.74


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   622    83.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    16.06


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   602    80.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    19.19

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0038 Mt Pleasant 16
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   650
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   373
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.38


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .99
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    81.19
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .99
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    17    16.83
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   284    78.67
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    77    21.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    42.70
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   208    57.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   295    82.40
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    63    17.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   237    64.58
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   130    35.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   315    99.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   267    75.21
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    88    24.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .83
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.38
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   239    66.02
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.10
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   111    30.66
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   247    70.98
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   101    29.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   236    67.82
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   112    32.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.11
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   281    78.06
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    71    19.72
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          State House of Representatives District 109
          VOTE FOR  1
           David Mack III (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   185    98.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.60


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   268    76.14
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .    84    23.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   303   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   300   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   171    52.94
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   152    47.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    27.35
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   146    21.82
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   197    29.45
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    21.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.37
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    26     7.98
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   131    40.18
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    64    19.63
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    94    28.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   235   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    59    20.85
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    34    12.01
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    19     6.71
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    56.18
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    12     4.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    43.13
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    25    11.85
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    45.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   200   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    68.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    31.97


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    77.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    22.10


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   265    75.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    24.93


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   282    80.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    19.89


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   253    73.12
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    26.88


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    75.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    24.79


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   335    93.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    25     6.94


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    80.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    19.83


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   262    77.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    22.26

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0039 Mt Pleasant 17
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1903
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .  1031
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.18


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.21
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .63
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    73.82
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .95
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    22.40
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   765    75.07
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   254    24.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   539    53.26
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   472    46.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   777    78.64
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   211    21.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   656    64.76
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   356    35.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   856    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .35


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   720    72.73
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   269    27.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    30     3.01
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8      .80
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   626    62.73
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    33     3.31
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   300    30.06
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   692    71.86
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   271    28.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   708    73.29
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   258    26.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8      .80
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   750    75.15
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   225    22.55
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 99
          VOTE FOR  1
           Jim Merrill (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   838    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .36


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   743    75.20
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   245    24.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   837   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   829    99.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .24


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   543    51.86
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   503    48.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   406    24.59
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   354    21.44
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   563    34.10
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   328    19.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    95    11.19
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    87    10.25
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   269    31.68
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   196    23.09
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   201    23.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .12


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   664    99.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .75


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   221    30.65
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    18.72
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    62     8.60
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   249    34.54
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    54     7.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   268    43.86
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .   103    16.86
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    38.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .33

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   627    99.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .32


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   704    69.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    30.98


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   773    79.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   196    20.23


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   724    75.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    24.43


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   802    81.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   177    18.08


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   697    73.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    26.32


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   796    80.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    19.11


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   932    94.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    57     5.76


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   806    84.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    15.60


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   746    79.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    20.64

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0040 Mt Pleasant 18
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1050
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   657
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          62.57


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.22
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    73.78
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .61
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39    23.78
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .61


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   461    71.14
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   187    28.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   294    45.65
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   349    54.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   502    79.30
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   131    20.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   391    59.97
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   261    40.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   559    99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .71


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   437    68.60
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   200    31.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.56
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.09
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   382    59.50
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.18
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    35.36
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   435    70.05
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   185    29.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   452    72.55
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   171    27.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.95
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   454    70.50
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   160    24.84
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 99
          VOTE FOR  1
           Jim Merrill (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   536    99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .56


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   440    68.97
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   198    31.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   549    99.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   550    99.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   365    51.85
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   337    47.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   263    23.19
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   270    23.81
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   362    31.92
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    20.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .09


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49     8.60
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44     7.72
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   148    25.96
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   119    20.88
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   210    36.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   445    99.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   100    20.41
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    16.94
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    43     8.78
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   234    47.76
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    29     5.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    41.95
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    64    15.61
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   174    42.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   439    99.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .68


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   444    68.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   204    31.48


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   492    78.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    21.66


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   472    75.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    24.72


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   515    80.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    19.15


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   430    69.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    30.42


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   473    74.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    25.75


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   596    93.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    44     6.88


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   508    82.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    17.13


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   469    77.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    22.22

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0041 Mt Pleasant 19
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1324
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   646
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.79


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     4.00
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.33
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    56.44
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    37.33
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .89


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   411    65.24
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   219    34.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    45.00
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   341    55.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   393    64.32
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   218    35.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   337    54.18
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   285    45.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   484    98.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.63


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   363    59.90
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    40.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     3.86
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.41
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   321    51.61
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.38
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    37.62
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .48


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   337    56.93
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    43.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   354    59.30
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   243    40.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.75
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   378    61.17
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   207    33.50
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   463    98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.28


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   356    58.46
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   253    41.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   466    99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .85


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   469    99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .64

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   315    48.91
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   328    50.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   235    24.10
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    21.13
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   325    33.33
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   207    21.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .21


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47     9.18
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    77    15.04
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   145    28.32
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   119    23.24
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   123    24.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   401    99.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   139    30.96
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    20.71
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    25     5.57
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    33.63
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    40     8.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   177    46.70
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    76    20.05
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   124    32.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .53


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   411    98.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.20

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   384    60.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    39.34


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   463    77.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    22.45


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    73.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    26.69


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   455    74.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    25.16


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   362    63.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    36.82


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   470    75.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    24.07


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   560    91.50
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    52     8.50


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   493    83.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    16.30


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   442    77.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    23.00

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0042 Mt Pleasant 20
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1165
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   632
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.25


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.47
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .82
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    46.09
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    50.21
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   388    62.58
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   232    37.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   270    43.62
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   349    56.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   375    62.29
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   227    37.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   329    53.41
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   287    46.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   453    98.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.52


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   335    56.78
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    43.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.48
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5      .82
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   319    52.30
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.46
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    42.62
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   309    53.93
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   263    45.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   315    54.88
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   259    45.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.66
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   352    58.28
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   230    38.08
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   428    99.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .70


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   339    56.78
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   258    43.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   430    99.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   425    99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .47

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   258    45.10
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   312    54.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .35


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    23.43
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   219    22.60
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   288    29.72
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   232    23.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .31


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    54    10.34
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    59    11.30
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   135    25.86
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   179    34.29
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    94    18.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    99.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   108    24.27
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    26.07
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    27     6.07
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   146    32.81
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    47    10.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    54.76
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    67    17.72
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   103    27.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   352    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   422    67.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   201    32.26


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    77.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    22.82


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   432    73.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    26.15


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   437    72.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    27.05


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   399    68.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    31.44


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   403    67.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    32.38


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   527    87.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    12.17


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   463    80.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    19.20


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   443    77.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    22.28

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0043 Mt Pleasant 21
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1109
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   535
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.24


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.86
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    70.86
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .57
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    43    24.57
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.14


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   371    71.48
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   148    28.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   260    50.00
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   258    49.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   377    73.35
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   137    26.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   325    61.90
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   200    38.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   440    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.35


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   342    66.80
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   169    33.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.73
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.15
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   331    63.65
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     3.08
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    30.19
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   344    67.98
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   162    32.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   337    67.13
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   164    32.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.50
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   349    67.12
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   149    28.65
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   427    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   358    69.25
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   159    30.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   432    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   429    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   241    46.08
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   280    53.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   215    25.93
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    19.30
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   269    32.45
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    22.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    52    12.38
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    58    13.81
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   118    28.10
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   118    28.10
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    74    17.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   325    99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    93    26.27
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    19.77
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    28     7.91
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   130    36.72
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    33     9.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    40.53
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    63    20.93
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   114    37.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .66


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   308    98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.28

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    64.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   186    35.77


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   402    81.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    18.29


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   377    76.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    23.06


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   415    82.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    17.33


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   347    71.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    28.16


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   388    76.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    23.77


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   454    89.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    10.98


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   429    87.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    12.80


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   396    81.48
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    18.52

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0044 Mt Pleasant 22
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   619
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   282
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          45.56


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.94
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     3.68
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    45    33.09
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    58.82
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .74
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .74


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   146    53.48
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   127    46.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    35.66
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   174    63.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .37


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   150    56.18
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   117    43.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   122    44.04
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   155    55.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   183   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   131    48.88
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   137    51.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.17
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.17
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   115    41.67
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.90
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    49.64
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4     1.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   126    48.09
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   136    51.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   134    50.57
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   131    49.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.68
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    47.43
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   122    44.85
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     4.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   170   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   136    50.56
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   133    49.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   170   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   165   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   117    48.55
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   124    51.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    20.34
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    29.90
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    99    24.26
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    25.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .49


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    24    10.53
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32    14.04
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    45    19.74
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    89    39.04
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38    16.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    24.75
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    35.35
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    13     6.57
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    53    26.77
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    12     6.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .51


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    58.33
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31    17.22
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    44    24.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   143    99.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .69

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    62.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    37.28


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    76.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    23.37


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    70.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    29.30


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    74.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    25.19


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    71.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    28.85


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   195    72.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    27.78


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    88.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    32    11.90


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    76.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    23.29


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   184    74.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    25.81

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0045 Mt Pleasant 23
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1177
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   499
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.40


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.70
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     3.24
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    37.96
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .46
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    53.24
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .46
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .93


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   290    59.06
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   201    40.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   200    41.41
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   281    58.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   254    53.14
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   224    46.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   217    44.29
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   271    55.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   331    99.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .60


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   248    51.88
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   229    47.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.06
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.26
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   208    42.80
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.09
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   240    49.38
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   229    48.93
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   239    51.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   252    53.62
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   218    46.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.26
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    47.84
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   223    45.79
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     4.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   308    99.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .96


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   232    48.74
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   244    51.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   320    99.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .62


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   311    99.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   211    46.48
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   240    52.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .66


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   150    21.52
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   188    26.97
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   177    25.39
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   178    25.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .57


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    10.57
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    64    16.49
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    82    21.13
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   134    34.54
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    67    17.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    98.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.14


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    81    23.08
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    34.47
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    19     5.41
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    92    26.21
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38    10.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    51.27
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    50    15.92
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   103    32.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   286    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   292    60.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    39.92


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   349    76.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    23.97


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   324    71.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    28.79


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   332    70.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    29.06


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   312    68.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    31.13


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   329    70.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    29.85


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   410    86.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    13.32


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    75.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    24.94


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   306    69.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    30.77

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0046 Mt Pleasant 24
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   653
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   316
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.39


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.68
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .84
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    60.50
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.52
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    33.61
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .84


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   221    72.46
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    84    27.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    50.33
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   149    49.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   201    67.22
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    98    32.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   195    63.31
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   113    36.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   244    98.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.61


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   199    65.46
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   105    34.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .98
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   184    60.13
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.61
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    35.62
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   183    61.00
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   117    39.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   194    64.88
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   105    35.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.97
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    65.25
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    93    30.49
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   240    98.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.64


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   198    65.78
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   103    34.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   240    98.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.23


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   239    99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .83

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   138    47.10
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   155    52.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    24.69
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   110    22.82
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   158    32.78
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    19.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    19     7.76
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    40    16.33
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    75    30.61
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    54    22.04
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    57    23.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    97.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.08


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    66    30.99
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    36    16.90
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    15     7.04
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    81    38.03
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    15     7.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    45.31
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31    16.15
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    74    38.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   195   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    65.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    34.84


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    73.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    26.28


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    66.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    33.22


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    73.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    26.10


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    64.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    35.11


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    67.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    32.65


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   258    88.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    34    11.64


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   224    80.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    54    19.42


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   215    77.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    22.10

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0047 Mt Pleasant 25
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   923
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   564
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          61.11


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.21
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .61
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    76.97
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.82
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    32    19.39
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   439    79.82
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   111    20.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    52.09
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   263    47.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   426    80.53
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   103    19.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   366    66.55
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   184    33.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   469    99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .64


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   405    75.56
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   131    24.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.38
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.10
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   344    63.00
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     4.40
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    28.75
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   376    71.08
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   153    28.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   374    70.70
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   155    29.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.91
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   404    73.59
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   118    21.49
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   455    99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   396    73.06
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   146    26.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   454    99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   455    99.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   281    51.75
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   262    48.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   238    25.56
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    22.13
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   279    29.97
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   207    22.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    30     6.56
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    46    10.07
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   138    30.20
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   141    30.85
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   102    22.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   335    99.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .59


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   107    27.16
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    16.50
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    24     6.09
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   172    43.65
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     6.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    52.60
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    45    13.76
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   110    33.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   343   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   387    69.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    30.65


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   432    81.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    18.80


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    73.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    26.35


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   461    85.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    14.79


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   376    72.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    27.41


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   394    72.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    27.44


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   498    91.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    48     8.79


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   436    83.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    16.31


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   421    81.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    18.57

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0048 Mt Pleasant 26
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   477
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   248
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          51.99


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     3.68
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .53
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   179    94.21
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.58


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     7.11
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    92.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    10     4.18
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   229    95.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.93
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   232    97.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    14     5.79
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   228    94.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .    46   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    11     4.56
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   230    95.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.22
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.86
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     3.67
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    92.24
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.32
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   233    96.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.36
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   230    96.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.47
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    23     9.47
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   212    87.24
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .    43   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.24
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   239    98.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    49   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .    45   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    39    46.99
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    44    53.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.78
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   171    49.71
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .     9     2.62
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    43.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.83
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.28
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .     5     2.28
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   197    89.95
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .     7     3.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .46


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59    98.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.67


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.37
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    81.04
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .95
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    11     5.21
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22    10.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    94.55
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .     6     3.64
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    74    97.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     2.63

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    88.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    27    11.02


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    91.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    20     8.33


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   214    88.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    27    11.20


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    64.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    35.83


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    81.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    18.03


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    35.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    64.46


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    86.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    31    13.03


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    88.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26    11.02


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    85.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    33    14.22

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0049 Mt Pleasant 27
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1468
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   787
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.61


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.95
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   201    78.52
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    48    18.75
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .78


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   588    75.19
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   194    24.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   404    52.60
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   364    47.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   571    75.23
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   188    24.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   486    62.87
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   287    37.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   657    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .61


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   523    69.27
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   232    30.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.69
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5      .65
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   481    62.63
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.21
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    32.68
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   511    69.81
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   220    30.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   520    69.99
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   222    29.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.97
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   524    68.77
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   209    27.43
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     1.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   647    99.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .46


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   523    69.09
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   234    30.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   649    99.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   639    99.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   392    48.45
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   410    50.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .87


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   306    24.23
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   275    21.77
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   386    30.56
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   294    23.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .16


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    83    12.54
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    84    12.69
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   183    27.64
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   164    24.77
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   147    22.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   515    99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .58


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   170    30.25
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    18.33
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    44     7.83
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    36.12
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    40     7.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   169    37.56
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    64    14.22
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   214    47.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .67


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   476    99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .83

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   519    66.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    33.46


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   608    80.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    19.04


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   577    77.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    22.86


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   630    83.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    16.22


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   544    74.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   185    25.38


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   612    80.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    19.58


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   700    92.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    57     7.53


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   629    86.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    13.12


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   595    82.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    17.02

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0050 Mt Pleasant 28
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   924
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   574
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          62.12


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     4.29
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    68.71
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .61
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    43    26.38
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   429    75.93
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   135    23.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   285    50.80
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   275    49.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   407    74.68
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   138    25.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   351    62.12
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   214    37.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   472    99.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .42


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   374    69.26
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   166    30.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.15
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .54
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   336    60.32
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.41
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    33.57
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   359    67.23
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   175    32.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   384    70.85
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   158    29.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.42
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   386    68.32
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   161    28.50
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   465    99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .85


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   384    69.31
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   170    30.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   451   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   456    99.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   286    50.35
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   280    49.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .35


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   203    21.97
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   225    24.35
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   255    27.60
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   241    26.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    10.13
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    50    10.78
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   124    26.72
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   133    28.66
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   110    23.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    98.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.44


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   110    26.70
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    21.12
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     6.31
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   166    40.29
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     5.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    45.77
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    44    13.79
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   128    40.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   331    99.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .60

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   342    59.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    40.21


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   444    81.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    18.53


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   412    75.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    24.40


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   455    81.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    18.02


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   392    73.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    26.18


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   425    76.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    23.84


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   507    90.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    53     9.46


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   444    83.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    16.85


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   422    80.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    19.92

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0051 Mt Pleasant 29
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   270
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   159
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          58.89


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    29    76.32
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9    23.68
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   109    70.32
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    45    29.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .65


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    86    55.48
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    69    44.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   124    79.49
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    32    20.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    98    62.42
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .    59    37.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   129   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   104    67.10
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    51    32.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   106    67.09
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.80
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    45    28.48
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   107    72.30
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    41    27.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   111    73.51
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .    40    26.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     4.58
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   109    71.24
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    36    23.53
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   131   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   109    72.67
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .    41    27.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   122   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   123   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    88    49.72
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    89    50.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    22.59
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    67    24.81
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    76    28.15
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    66    24.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    11     7.91
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    10     7.19
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    47    33.81
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    47    33.81
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24    17.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    22    18.18
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    30    24.79
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.48
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    62    51.24
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .     4     3.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    44.44
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    11    12.22
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    39    43.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   100   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    67.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    32.08


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    82.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26    17.45


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    73.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    26.32


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    84.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    24    15.48


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    75.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    35    24.14


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    74.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39    25.16


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    94.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     5.13


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    87.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    19    12.75


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    84.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    23    15.75

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0052 Mt Pleasant 30
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1543
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   910
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          58.98


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.08
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .72
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   205    73.48
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.08
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    23.30
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   712    78.76
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    21.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   483    54.27
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   407    45.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   691    79.06
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   183    20.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   559    62.95
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   329    37.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   752    99.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .66


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   640    73.23
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   234    26.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     1.80
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7      .79
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   587    66.18
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    30     3.38
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   247    27.85
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   596    70.53
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   249    29.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   621    72.46
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   236    27.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.37
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   627    71.58
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   220    25.11
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     1.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   744    99.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .53


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   620    71.02
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   253    28.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   725    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .41


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   721    99.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .55

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   422    46.27
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   488    53.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .22


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   378    25.40
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   338    22.72
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   452    30.38
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   317    21.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .20


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    69     9.11
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    82    10.83
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   222    29.33
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   171    22.59
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   213    28.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   568    99.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .53


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   177    28.01
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   114    18.04
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    42     6.65
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   249    39.40
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    49     7.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   229    44.73
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    91    17.77
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    37.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   544    99.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   609    67.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   293    32.48


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   696    81.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    18.98


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   648    75.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    24.12


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   715    82.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   150    17.34


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   608    72.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    27.19


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   663    75.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    24.14


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   804    92.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    62     7.16


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   684    81.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    18.76


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   656    79.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   173    20.87

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0053 Mt Pleasant 31
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   774
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   410
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          52.97


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.96
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.78
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    43.79
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    49.11
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .59
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.78


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   255    62.96
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    37.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   173    43.25
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   227    56.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   233    59.59
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   158    40.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   214    53.37
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   186    46.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   296    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .67


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   212    54.50
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   177    45.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.25
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.25
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    49.87
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.75
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    45.61
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    54.66
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   175    45.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   213    55.04
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   174    44.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.26
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    55.05
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   160    40.40
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   280    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   201    51.54
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   189    48.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   274   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   269   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   193    47.65
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   211    52.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    23.27
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   144    23.11
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   187    30.02
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   146    23.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33     9.97
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    42    12.69
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    80    24.17
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   119    35.95
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    57    17.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   244    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    73    24.17
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    36.42
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    21     6.95
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    79    26.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    19     6.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    56.02
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    52    19.55
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    65    24.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   244   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    71.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    28.04


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    81.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    18.68


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   296    77.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    22.72


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   294    76.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    23.64


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   259    69.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    30.19


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   283    72.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    27.44


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    85.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    14.29


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    81.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    18.47


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   293    78.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    21.24

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0054 Mt Pleasant 32
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1361
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   716
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          52.61


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     4.26
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    77.87
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39    16.60
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .85


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   556    78.75
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    21.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   422    60.03
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   280    39.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   553    80.14
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   137    19.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   498    70.34
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   210    29.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   622   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   514    74.60
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   175    25.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.86
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .57
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   475    68.05
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.01
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    27.36
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   482    71.30
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   194    28.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   508    74.16
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   177    25.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.29
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   507    72.95
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   167    24.03
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 110
          VOTE FOR  1
           Chip Limehouse (REP).  .  .  .  .  .  .  .   619    99.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .32


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   481    69.11
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   215    30.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   617    99.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   606    99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .49

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   381    48.17
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   409    51.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    24.64
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   220    19.57
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   388    34.52
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   239    21.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    69    12.15
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    12.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   180    31.69
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   125    22.01
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   120    21.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .35


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   464    99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .85


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   175    35.64
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    17.72
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    48     9.78
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   153    31.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    28     5.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    46.75
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    71    17.11
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    36.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   464    99.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .64

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   505    70.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    29.07


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   530    79.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    20.18


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   495    75.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   165    25.00


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   563    81.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    18.05


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   488    73.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    26.40


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   559    81.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    18.51


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   630    91.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61     8.83


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   573    85.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    99    14.73


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   523    78.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    21.23

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0055 Mt Pleasant 33
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1841
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   943
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          51.22


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.76
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    73.45
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    23.10
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .69


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   731    78.27
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   202    21.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   514    55.63
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   408    44.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .22


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   701    77.20
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   207    22.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   620    66.88
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   305    32.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .22


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   796    99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .50


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   664    72.97
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    27.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     1.95
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7      .76
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   606    65.58
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     1.95
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    29.76
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   649    72.43
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    27.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   662    73.72
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   236    26.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.41
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   670    72.67
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   222    24.08
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     1.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   773    99.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .39


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   657    72.12
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   254    27.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   763   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   756   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   476    48.37
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   505    51.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .30


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   410    26.81
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   311    20.34
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   489    31.98
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   318    20.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .07


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    79    10.34
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    95    12.43
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   249    32.59
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   177    23.17
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   162    21.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .26


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   591    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .67


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   170    27.33
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    22.03
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    49     7.88
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    35.69
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    43     6.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   222    45.12
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    92    18.70
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   177    35.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   557    99.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   636    67.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   300    32.05


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   734    82.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    17.62


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   684    76.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   208    23.32


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   742    81.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    18.28


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   647    74.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    25.97


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   760    82.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    17.21


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   848    92.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    72     7.83


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   764    85.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    14.16


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   703    80.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    19.66

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0056 Mt Pleasant 34
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   955
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   458
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.96


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.61
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .65
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    73.86
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.96
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    29    18.95
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.96


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   331    72.59
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   125    27.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    55.06
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   200    44.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   324    73.30
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   118    26.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   302    66.81
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   150    33.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   375   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   297    68.12
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   139    31.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.09
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.55
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    61.59
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.09
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    30.46
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    65.75
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   149    34.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   286    65.75
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   149    34.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.81
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   296    66.82
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   123    27.77
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     3.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   367   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   290    65.76
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   151    34.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   361   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   356   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   223    46.75
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   254    53.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    24.26
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    20.28
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   236    33.48
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    21.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    48    13.11
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    54    14.75
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   109    29.78
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    71    19.40
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    84    22.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   286    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   105    33.12
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    17.98
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    25     7.89
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    31.23
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31     9.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    38.87
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    67    25.28
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    35.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   279   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    67.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    32.82


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   326    77.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    22.93


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   301    70.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    29.01


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   340    79.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    20.37


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   284    69.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    30.90


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   318    73.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    26.56


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    90.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41     9.36


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   352    83.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    16.78


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   333    80.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    19.37

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0057 Mt Pleasant 35
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1809
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   905
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.03


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     4.25
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    67.65
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    27.12
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   648    72.65
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   243    27.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   496    56.17
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   385    43.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .23


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   650    75.41
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   212    24.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   575    64.75
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   313    35.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   751    98.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.05


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   596    69.71
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   259    30.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     1.93
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8      .91
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   562    63.94
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.71
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   276    31.40
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   576    69.23
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   256    30.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   601    70.87
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   247    29.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     1.71
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   605    69.14
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   237    27.09
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     2.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   719    99.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .55


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   601    68.61
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   275    31.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   713    99.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .42


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   703    99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .57

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   455    48.51
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   480    51.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .32


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   378    26.53
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   299    20.98
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   446    31.30
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   301    21.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .07


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    80    10.84
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    70     9.49
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   239    32.38
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   169    22.90
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   179    24.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   579    99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   181    29.29
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    19.09
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    36     5.83
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   237    38.35
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    45     7.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   225    44.82
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    98    19.52
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   178    35.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   527    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   583    65.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   313    34.93


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   660    77.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    22.08


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   620    73.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    26.19


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   703    81.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    18.07


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   613    74.12
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   214    25.88


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   699    80.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   173    19.84


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   793    92.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67     7.79


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   714    85.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    14.29


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   666    81.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    18.78

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0058 Mt Pleasant 36
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   685
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   322
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.01


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     4.83
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     4.14
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    62    42.76
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    47.59
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .69
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   177    58.22
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   127    41.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   137    44.92
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   167    54.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   169    56.71
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   129    43.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   154    49.52
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   157    50.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   208    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .95


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   159    53.00
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   141    47.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.27
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.27
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    48.54
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.56
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    42.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4     1.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    52.07
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   139    47.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   155    52.19
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   142    47.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     4.58
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    52.29
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   123    40.20
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .51


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    65.20
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .    71    34.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .    29    29.90
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    68    70.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   199    99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .50

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   200   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   138    49.46
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   140    50.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    22.27
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   105    24.36
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   118    27.38
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   112    25.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    24     9.09
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38    14.39
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    63    23.86
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    88    33.33
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    51    19.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   177   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    51    21.79
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    33.76
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    18     7.69
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    63    26.92
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     9.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    55.19
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    44    20.75
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    51    24.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   175   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   205    66.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    33.44


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    76.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    23.79


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   208    71.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    28.77


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   241    81.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    54    18.31


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    70.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    29.82


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    73.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    26.58


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   271    91.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26     8.75


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    80.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    19.86


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    77.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    22.73

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0059 Mt Pleasant 37
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1665
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   769
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.19


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     4.36
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.00
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    26.43
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   232    63.22
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .    10     2.72


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   398    53.14
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   350    46.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   275    37.01
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   467    62.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   365    50.14
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   362    49.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   340    45.82
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   401    54.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   464    98.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.49


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   330    45.39
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   397    54.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.14
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.34
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   308    41.12
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.14
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   395    52.74
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   307    43.24
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   403    56.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   336    46.60
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   385    53.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.55
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   337    45.23
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   357    47.92
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    31     4.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          State House of Representatives District 108
          VOTE FOR  1
           Ricky Horne (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     8.33
           Vida Miller (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    22    91.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    98.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.14


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   336    46.09
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   392    53.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   446    99.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   440    99.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .90


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   312    47.49
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   345    52.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   212    19.67
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   287    26.62
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   291    26.99
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    26.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .19


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    56     9.15
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    56     9.15
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   117    19.12
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   295    48.20
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    87    14.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   373    97.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.10


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   105    18.99
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    46.47
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    22     3.98
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   117    21.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    50     9.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    63.83
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    54    10.44
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   130    25.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .58

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   414    99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .48


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   500    67.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   243    32.71


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   541    75.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   174    24.34


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   522    73.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    26.48


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   548    76.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    23.68


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   471    67.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   222    32.03


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   535    73.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    26.21


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   626    86.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    13.18


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   576    81.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    18.18


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   535    76.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    23.13

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0060 Mt Pleasant 38
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1161
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   619
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.32


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.69
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    64.57
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    31.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .45


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   445    72.59
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    27.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   321    52.71
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   288    47.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   421    71.24
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   166    28.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .68


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   359    59.14
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   247    40.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   486    98.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.62


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   396    67.23
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   193    32.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.33
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .50
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   372    61.79
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.66
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   201    33.39
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   374    64.93
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   198    34.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .69


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   391    66.72
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   195    33.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.64
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   385    63.32
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   192    31.58
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   466    98.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.69


          County Council District 2
          VOTE FOR  1
           Dickie Schweers (REP)  .  .  .  .  .  .  .   399    66.61
           Jane McMackin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   200    33.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   471    98.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.05


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   463    98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.28

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   306    49.20
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   311    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .80


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   228    24.73
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   194    21.04
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   289    31.34
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   210    22.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    63    12.68
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    63    12.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   125    25.15
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   115    23.14
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   131    26.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   381    99.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   126    30.00
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    19.29
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    34     8.10
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    35.00
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    28     6.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    42.09
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    75    20.11
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   136    36.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.34


          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   373    98.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.06

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   404    65.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    34.09


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   461    78.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    21.33


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   419    71.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    28.01


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   465    79.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    20.78


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   418    74.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    25.75


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    77.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    22.03


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   535    90.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59     9.93


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   483    83.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    16.29


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   448    78.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    21.68

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0061 Mt Pleasant 39
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   543
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   322
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          59.30


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.34
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    58.59
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    49    38.28
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .78


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    67.51
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   103    32.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   157    50.00
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   157    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   208    67.31
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   100    32.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   177    56.55
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   136    43.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   241    99.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   193    62.87
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   114    37.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .64
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .64
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    57.56
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.54
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    37.30
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   189    62.17
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   115    37.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   197    65.45
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   104    34.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .96
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    63.78
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   100    32.05
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 108
          VOTE FOR  1
           Ricky Horne (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    43    44.79
           Vida Miller (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    53    55.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 112
          VOTE FOR  1
           Ben Hagood (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   177   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 1
          VOTE FOR  1
           Joe McKeown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   198    64.71
           Steven Goldberg (DEM)  .  .  .  .  .  .  .   108    35.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   234   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   235   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   143    51.81
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   133    48.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    25.40
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   107    21.40
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   165    33.00
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   101    20.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    22     8.33
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    26     9.85
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    78    29.55
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    81    30.68
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    57    21.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    99.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .53


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    60    27.15
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    28.51
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    11     4.98
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    70    31.67
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    17     7.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 2  At Large
          VOTE FOR  1
           Craig Ascue (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    59.90
           Kevin G Crothers (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24    12.50
           Paul Truluck (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    53    27.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board Town of Mt Pleasant Area
          VOTE FOR  1
           Jane S Fulton (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   169   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   222    71.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    28.16


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    76.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    23.39


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    71.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    28.13


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    79.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    62    20.74


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    71.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    28.47


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    78.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    66    21.78


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    91.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26     8.64


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   225    78.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    21.88


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    72.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    27.60

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0062 James Island 1A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1240
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   602
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.55


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.37
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.37
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    44.27
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .79
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    48.22
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .79
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.19


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   347    58.61
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    41.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    34.41
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   387    65.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   314    54.90
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   258    45.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   287    48.56
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   304    51.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   412    98.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.90


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   294    51.31
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   279    48.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.05
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.88
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   261    44.54
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.41
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   279    47.61
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   284    50.18
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   282    49.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   291    50.70
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   283    49.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.89
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   287    48.73
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   259    43.97
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    26     4.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   283    48.29
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   278    47.44
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    25     4.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   207    99.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .96


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   188    56.12
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   135    40.30
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   407    99.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .73


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   398    99.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .75


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   273    49.28
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   281    50.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    21.68
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   212    25.12
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   253    29.98
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    22.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .47


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49     9.74
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    60    11.93
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   102    20.28
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   189    37.57
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   102    20.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .87


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   107    21.66
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    25.10
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    26.11
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   100    20.24
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    34     6.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   405    87.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    12.15

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   137    21.37
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   150    23.40
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   124    19.34
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    16.69
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    19.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   355    60.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   228    39.11


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   431    77.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    22.76


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   401    71.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    28.77


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   407    71.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    28.47


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   341    61.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    38.22


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   447    77.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    22.13


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   513    89.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    10.94


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    82.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    18.00

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   421    76.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    23.87

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0063 James Island 3
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   836
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   421
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.36


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .66
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.97
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    15     4.95
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    90.10
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .66


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    70    16.99
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   342    83.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    42    10.14
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   372    89.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    44    10.84
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   362    89.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    39     9.51
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   371    90.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   117    96.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     3.31


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    49    12.19
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   353    87.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.21
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.67
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    41     9.95
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .97
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   349    84.71
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    50    12.38
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   354    87.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    11.75
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   353    88.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.45
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    48    11.76
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   337    82.60
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .    45    10.92
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   351    85.19
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   384    99.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   123    97.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.38


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   115    98.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.71

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    91    42.33
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   123    57.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    46     9.64
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   204    42.77
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    43     9.01
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   182    38.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .42


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.92
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    15     4.37
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    20     5.83
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   286    83.38
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    12     3.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    99.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .80


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    20     5.90
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   262    77.29
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    20     5.90
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14     4.13
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     6.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   257    71.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    28.21


          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    52    20.00
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    93    35.77
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    44    16.92
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    16.15
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29    11.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    70.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    29.82


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   279    75.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    25.00


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   263    70.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    29.11


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   237    62.37
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    37.63


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    48.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    51.27


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    57.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    42.86


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    81.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    18.68


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   280    78.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    21.79


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    70.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    29.78

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0064 James Island 5A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1192
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   664
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          55.70


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.37
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    63.48
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.69
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    30.90
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .56


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   454    69.63
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   198    30.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    37.23
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   410    62.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .46


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   465    73.58
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   167    26.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   392    59.85
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   263    40.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   534   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   414    64.79
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   225    35.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.53
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.07
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   366    56.13
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.61
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    38.04
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   408    64.97
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   220    35.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   417    66.30
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   212    33.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.86
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   421    65.17
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   196    30.34
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   390    60.47
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   238    36.90
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .31


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   394    60.71
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   226    34.82
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    29     4.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   503    99.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   504    99.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   333    48.83
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   346    50.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .44


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   245    23.56
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    22.40
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   342    32.88
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   220    21.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41     7.36
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55     9.87
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   161    28.90
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   136    24.42
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   164    29.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   399    99.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .50


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   106    19.45
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    10.09
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   170    31.19
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    37.25
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    11     2.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   426    91.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40     8.58

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   223    21.59
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   169    16.36
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   220    21.30
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    22.85
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   178    17.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .68


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    60.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   256    39.20


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   463    75.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    24.72


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   447    72.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    27.55


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   493    79.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    20.74


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   416    68.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    31.58


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   457    72.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    27.69


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   583    91.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51     8.04


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   483    79.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    20.56

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   457    74.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    25.20

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0065 James Island 5B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   546
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   295
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.03


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     2.13
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.06
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    64.89
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    29    30.85
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.06
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   233    79.79
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .    58    19.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   132    45.36
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   159    54.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    76.70
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .    65    23.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   193    66.78
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .    96    33.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   230    98.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.29


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   200    70.92
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    82    29.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.80
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .70
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   184    64.34
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.75
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    30.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   195    71.69
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    77    28.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   197    71.12
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .    79    28.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.48
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   201    71.28
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    69    24.47
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   186    64.36
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    93    32.18
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   194    68.55
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    83    29.33
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   226    99.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .44

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   230   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   164    52.06
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   151    47.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    26.82
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    82    18.64
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   180    40.91
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    60    13.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    25    10.33
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36    14.88
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    92    38.02
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    41    16.94
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    48    19.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    99.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .52


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    71    29.71
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    19     7.95
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    87    36.40
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    57    23.85
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .     5     2.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   192    98.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.03

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   141    22.24
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   112    17.67
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   120    18.93
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    22.71
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   116    18.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    73.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    26.30


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   219    81.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    50    18.59


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    73.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    26.20


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    75.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    24.10


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    70.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    29.37


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   217    76.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    23.59


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    91.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    24     8.42


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    76.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    23.36

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   189    69.49
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    30.51

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0066 James Island 6
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1303
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   624
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.89


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.96
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.52
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    38.49
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .72
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    51.80
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .36
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     6     2.16


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   343    56.41
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   265    43.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    34.65
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   398    65.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   337    56.54
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   259    43.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   303    50.08
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   302    49.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   418    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   304    51.01
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   292    48.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     1.98
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.16
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    46.12
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.15
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    47.93
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   303    51.62
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   284    48.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   317    54.28
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   267    45.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.82
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   312    51.74
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   259    42.95
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   300    49.10
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   289    47.30
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   125   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   283    60.73
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   170    36.48
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   411    99.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   397    99.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   278    47.85
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   302    51.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    20.80
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    27.36
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   251    28.85
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   195    22.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .57


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    48     9.28
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    69    13.35
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   108    20.89
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   184    35.59
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   107    20.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   350    98.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.13


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    87    17.16
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    22.29
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   146    28.80
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   128    25.25
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    33     6.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   409    89.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    48    10.50

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    99    19.00
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   159    30.52
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    85    16.31
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    18.81
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    78    14.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   387    64.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    35.07


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   452    78.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    21.53


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   425    74.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   143    25.18


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   420    72.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    27.46


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    62.37
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    37.63


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   420    72.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    27.71


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   511    86.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    13.24


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   465    82.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    17.99

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    76.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    23.73

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0067 James Island 7
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1398
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   686
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          49.07


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.84
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    47.39
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.42
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    47.39
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .95


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   453    67.41
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    32.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    36.24
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   429    63.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .30


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   394    60.24
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   260    39.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   354    52.44
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   320    47.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   499    98.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.38


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   370    57.45
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   274    42.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     3.63
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.96
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   321    48.49
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    26     3.93
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    41.84
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   335    53.01
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   297    46.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   350    54.60
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   291    45.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.85
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   348    52.17
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   285    42.73
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   335    50.45
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   305    45.93
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .60


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .    65   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   285    49.74
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   267    46.60
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   485    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .82


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   475    99.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .42


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   337    48.21
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   362    51.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    18.77
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   263    26.97
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   291    29.85
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   235    24.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .31


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44     8.03
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    78    14.23
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   134    24.45
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   162    29.56
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   129    23.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   385    98.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.53


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   102    19.21
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    19.77
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    27.68
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   142    26.74
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    34     6.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   455    90.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    49     9.72

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    68    20.86
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    63    19.33
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    66    20.25
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    21.78
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    58    17.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   355    52.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   324    47.72


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   496    76.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    23.46


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   474    74.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    25.35


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   501    77.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    22.45


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   383    61.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   242    38.72


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   509    77.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    22.17


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   575    87.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    12.08


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   521    82.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    17.17

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   464    74.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    25.28

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0068 James Island 8A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1103
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   466
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.25


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     4.09
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .91
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    29.09
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .91
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    60.91
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     8     3.64


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   239    52.53
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    47.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   128    28.32
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   323    71.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   218    49.10
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   226    50.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   206    45.37
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   248    54.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   284    98.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.05


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   204    46.36
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   236    53.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.72
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .91
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    43.31
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.36
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    51.25
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    41.06
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   257    58.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   185    41.86
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   257    58.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.35
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    47.42
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   213    47.87
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   199    43.83
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   245    53.96
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   329    99.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .90


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   282    99.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .70


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   283    99.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .70

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   173    49.57
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   176    50.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    21.71
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   130    25.19
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   135    26.16
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    25.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .97


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    12.09
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34    10.03
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    86    25.37
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   132    38.94
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    46    13.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55    18.03
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    31.15
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    50    16.39
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    81    26.56
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     7.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   273    86.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    13.33


          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    41    22.16
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    53    28.65
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    28    15.14
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    38    20.54
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    25    13.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   296    67.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    32.73


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   329    78.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    21.10


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   312    74.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    25.89


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   313    74.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    25.30


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    64.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    35.43


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    65.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    34.03


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   388    90.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    39     9.13


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    83.37
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    16.63


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   320    77.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    22.14

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0069 James Island 8B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1328
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   560
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.17


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     4.74
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    44.08
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    48.82
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .95


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   317    57.85
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   230    41.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   215    39.02
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   334    60.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   314    58.58
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   221    41.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   274    50.00
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   274    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   390    98.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.27


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   281    52.72
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   251    47.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.53
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.23
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   243    45.17
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    28     5.20
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   229    42.57
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     6     1.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   265    51.06
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   253    48.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   278    53.15
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   244    46.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     3.35
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   274    50.93
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   231    42.94
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   260    48.15
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   260    48.15
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   334    99.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .60


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    52    65.00
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    23    28.75
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     5     6.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   385    99.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   376    99.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .79


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   271    49.01
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   281    50.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   160    21.98
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   165    22.66
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   250    34.34
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   153    21.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    11.26
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    68    15.63
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   122    28.05
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   115    26.44
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    81    18.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   325    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .61


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   123    30.37
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    19.75
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    96    23.70
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    75    18.52
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31     7.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   362    90.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    36     9.05

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   122    22.10
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   120    21.74
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   108    19.57
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   111    20.11
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    88    15.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .54


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   295    54.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   247    45.57


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   388    75.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    24.81


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   354    68.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    31.26


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   375    72.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    27.04


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    62.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   184    37.32


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   369    71.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    28.35


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   444    85.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    14.29


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   410    80.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    97    19.13

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    76.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    23.74

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0070 James Island 9
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1194
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   546
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          45.73


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.90
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    45.71
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    48.57
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     6     2.86


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   338    63.53
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   194    36.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   214    39.70
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   323    59.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .37


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   323    62.12
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   197    37.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   283    52.50
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   256    47.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   394    98.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.25


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   287    55.84
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   226    43.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.26
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.13
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   262    49.43
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.58
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   228    43.02
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   273    53.32
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   237    46.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   292    56.59
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   224    43.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.26
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   296    55.74
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   202    38.04
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   267    50.57
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   233    44.13
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    27     5.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   269    51.24
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   231    44.00
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    25     4.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   390    98.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.02

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   377    98.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.57


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   279    48.19
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   297    51.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .52


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    21.75
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   190    25.20
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   235    31.17
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   164    21.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49    11.01
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    16.18
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   117    26.29
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   124    27.87
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    83    18.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   312    98.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.27


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   115    27.12
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    17.22
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   117    27.59
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    23.35
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    20     4.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   363    91.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    32     8.10

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   197    20.98
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   178    18.96
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   203    21.62
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    20.45
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   165    17.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .43


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   308    58.56
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    41.44


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    71.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    28.12


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    68.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   160    31.81


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    73.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    26.68


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   298    59.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    40.04


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    72.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    27.40


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   453    87.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    12.21


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    76.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    23.90

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    72.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    27.42

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0071 James Island 10
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1224
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   568
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.41


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.42
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .94
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    54.25
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    39.15
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     8     3.77


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   380    68.22
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   176    31.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   253    45.67
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   300    54.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   352    65.55
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   184    34.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   318    57.40
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   235    42.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   432    98.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.37


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   328    60.29
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   215    39.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.28
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.55
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   313    57.01
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.83
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    34.06
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.09


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   318    60.00
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   211    39.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   321    60.00
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   213    39.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.09
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   327    59.35
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   184    33.39
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .54


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   304    55.47
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   220    40.15
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    23     4.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   315    58.12
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   202    37.27
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    24     4.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   430    99.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   419    99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .48


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   278    50.00
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   277    49.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    23.18
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    21.51
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   287    36.75
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    18.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .26


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    43     9.47
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    67    14.76
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   136    29.96
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   108    23.79
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    98    21.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .57


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   108    25.35
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    18.54
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   119    27.93
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    84    19.72
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    35     8.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   377    93.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    28     6.91

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   250    24.93
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   177    17.65
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   203    20.24
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   206    20.54
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   164    16.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .30


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    60.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   217    39.38


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    69.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    30.65


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   369    68.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   167    31.16


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   404    74.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    25.46


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    62.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   195    37.14


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   407    74.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    25.05


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   487    89.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59    10.81


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   398    74.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    25.05

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    68.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    31.12

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0072 James Island 11
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1479
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   688
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.52


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.86
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.90
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    59.52
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.43
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    33.81
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   473    69.97
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    30.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   302    44.61
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   375    55.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   484    74.69
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   164    25.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   415    61.03
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   265    38.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   540    99.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .74


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   438    66.36
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   222    33.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.14
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.10
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   401    60.03
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.54
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   214    32.04
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   410    63.96
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   230    35.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   430    66.05
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   219    33.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .31


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.84
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   451    67.51
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   175    26.20
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    23     3.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   395    58.96
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   244    36.42
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    27     4.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .60


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .    13   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   409    62.54
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   225    34.40
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   533    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   531    99.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   342    46.98
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   386    53.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    26.04
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   202    19.55
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   373    36.11
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   187    18.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .19


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    12.48
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    73    12.65
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   169    29.29
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   126    21.84
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   137    23.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   441    99.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   137    24.04
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    14.21
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   205    35.96
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    22.63
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    18     3.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   453    91.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40     8.11

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   226    20.04
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   201    17.82
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   224    19.86
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   251    22.25
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    19.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .35


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   433    64.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   235    35.18


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   492    76.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    23.72


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   482    74.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    25.27


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   498    77.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    22.91


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   432    68.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   196    31.21


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   459    69.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    30.14


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   585    88.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    11.23


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   517    80.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    19.60

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   492    77.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    22.76

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0073 James Island 12
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1185
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   618
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          52.15


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.98
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.19
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    69.64
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41    24.40
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.79


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   435    71.66
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    27.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .66


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   255    41.67
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   357    58.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   447    76.41
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   138    23.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   347    56.79
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   264    43.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   487    99.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   404    69.06
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   180    30.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.01
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.84
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   346    57.86
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.68
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   212    35.45
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   373    65.21
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   199    34.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   379    65.57
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   199    34.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.84
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   395    66.16
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   170    28.48
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   350    58.82
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   227    38.15
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .50


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   343    58.14
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   234    39.66
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   464    99.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   475    99.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   329    51.09
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   315    48.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    27.25
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   204    21.38
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   293    30.71
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   197    20.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32     5.91
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    69    12.75
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   151    27.91
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   132    24.40
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   156    28.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    98    18.99
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    45     8.72
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   174    33.72
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   183    35.47
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     3.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   400    91.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    36     8.26

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   239    20.00
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   217    18.16
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   243    20.33
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   287    24.02
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   207    17.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .17


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   388    64.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   217    35.87


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   452    78.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    21.93


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   418    71.82
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    28.18


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   466    78.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    21.15


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   369    64.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    35.94


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   412    69.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   177    30.05


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   534    89.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    10.10


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   464    80.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    19.86

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   437    75.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    24.39

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0074 James Island 13
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1219
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   688
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.44


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.08
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.08
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    58.60
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.08
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    38.17
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   455    67.51
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    32.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   255    37.56
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   423    62.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   464    71.17
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   188    28.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   383    56.66
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   293    43.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   530    99.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .75


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   416    63.51
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   239    36.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .75
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.50
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   371    55.62
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.65
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   267    40.03
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   418    64.31
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   232    35.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   405    62.60
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   242    37.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.23
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   424    63.10
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   223    33.18
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   361    54.61
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   285    43.12
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .61


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   387    58.28
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   266    40.06
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   531    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   531    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   333    50.15
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   331    49.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    22.54
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   258    24.86
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   309    29.77
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   236    22.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44     7.43
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    57     9.63
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   146    24.66
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   142    23.99
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   203    34.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   435    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   111    19.61
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    11.31
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   148    26.15
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   227    40.11
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     2.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   443    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .67

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    47    19.83
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    47    19.83
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    45    18.99
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    53    22.36
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    44    18.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .42


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   391    57.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   284    42.07


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   504    78.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    21.62


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   475    74.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   160    25.20


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   524    80.12
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    19.88


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   425    68.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    31.89


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   503    75.75
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    24.25


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   603    90.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63     9.46


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   523    82.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    17.38

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   498    79.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    20.57

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0075 James Island 14
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   755
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   403
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.38


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     6.15
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .77
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    56.92
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .77
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    44    33.85
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .77
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .77


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   283    71.11
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   115    28.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    37.75
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   249    62.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   276    72.44
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   105    27.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   234    58.79
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   164    41.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   313    97.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.19


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   262    67.70
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   125    32.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.55
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.58
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    61.34
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.61
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    30.41
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   235    61.84
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   145    38.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   245    64.81
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   133    35.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.29
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   248    62.78
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   122    30.89
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   234    59.24
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   147    37.22
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   240    62.18
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   132    34.20
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   307    98.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.92

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   311    98.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.89


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   207    49.05
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   215    50.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    24.56
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   119    20.73
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   212    36.93
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    17.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    37    11.04
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    50    14.93
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   109    32.54
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    79    23.58
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    60    17.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   252    99.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .79


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    70    22.08
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    39    12.30
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   111    35.02
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    87    27.44
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    10     3.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   261    94.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    15     5.43

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   167    22.18
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   119    15.80
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   158    20.98
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    21.51
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   145    19.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .27


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    64.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    35.11


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   268    72.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    27.96


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    70.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    29.27


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   278    74.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    25.47


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    69.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    30.45


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   258    67.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    32.11


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   342    89.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    10.47


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   295    81.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    18.96

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   281    76.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    23.01

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0076 James Island 15
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1211
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   579
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.81


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     4.31
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    36.36
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .48
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    55.50
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.44
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.44


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   319    55.87
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   249    43.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .53


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   195    34.27
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   368    64.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.05


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   317    57.64
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   232    42.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   275    48.08
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   296    51.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   392    98.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.75


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   273    49.64
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   275    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    26     4.63
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.43
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   236    42.07
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    27     4.81
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   256    45.63
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     7     1.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   254    47.21
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   283    52.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   270    50.09
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   268    49.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.55
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   262    46.45
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   261    46.28
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   231    41.25
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   301    53.75
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    26     4.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   221    39.96
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   305    55.15
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    25     4.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   387    98.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.02

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   388    99.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   276    47.10
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   309    52.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    22.85
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    23.97
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   258    32.21
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   166    20.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .25


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    10.17
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    58    12.55
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   128    27.71
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   125    27.06
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   103    22.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    99.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .86


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   128    28.19
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    18.94
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    92    20.26
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   114    25.11
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32     7.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .44


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   382    93.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    28     6.83

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    45    20.55
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    45    20.55
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    49    22.37
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    42    19.18
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    38    17.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   276    48.51
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   293    51.49


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   387    71.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    28.33


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   365    66.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    33.03


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   419    76.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    23.40


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    63.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    36.53


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   393    71.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    28.55


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   477    86.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    13.43


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   440    82.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    17.29

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   382    72.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    27.38

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0077 James Island 17
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1061
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   480
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          45.24


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.87
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    49.68
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.58
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    43.23
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .65


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   304    64.14
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   170    35.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    35.52
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   305    64.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   299    65.28
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   159    34.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   246    52.56
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   222    47.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   362    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .82


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   271    59.69
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   183    40.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.74
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.08
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   254    55.10
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.60
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    39.26
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   263    59.23
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   181    40.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   268    59.42
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   183    40.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.25
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   290    62.77
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   147    31.82
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .43


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   247    54.53
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   194    42.83
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .    52   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   250    62.66
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   140    35.09
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   353    98.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.12


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   356    99.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .84


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   226    50.00
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   225    49.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    22.34
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    22.63
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   208    30.36
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    24.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     8.65
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    47    11.96
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   113    28.75
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   128    32.57
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    71    18.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   288    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    80    22.54
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    20.85
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    56    15.77
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   121    34.08
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     6.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   298    98.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.97

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    44    22.80
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    37    19.17
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    38    19.69
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41    21.24
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    33    17.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    60.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    39.10


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   352    77.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    22.47


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   354    78.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    21.68


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    79.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    20.39


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   307    69.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    30.39


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   340    75.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    24.94


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   409    88.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    11.09


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   377    84.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    15.28

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   343    79.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    20.60

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0078 James Island 19
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1054
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   536
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.85


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.16
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.05
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    42.63
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.11
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    48.42
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .53
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     2.11


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   333    64.04
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   186    35.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    39.69
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   313    60.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   312    62.28
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   188    37.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   252    48.65
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   264    50.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   400    99.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .74


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   290    57.54
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   213    42.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.31
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.34
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   240    46.78
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     3.12
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    44.05
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   262    53.14
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   230    46.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   283    56.71
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   215    43.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.65
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   272    52.31
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   208    40.00
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   249    48.73
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   242    47.36
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   359    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   391    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   386    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   234    48.05
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   252    51.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    24.86
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   177    24.18
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   214    29.23
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   158    21.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41     9.56
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    43    10.02
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   116    27.04
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   140    32.63
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    88    20.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   313    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .95


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    89    22.70
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    18.62
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   100    25.51
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   109    27.81
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    20     5.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   333    96.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.48


          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .    63    20.93
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .    63    20.93
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .    68    22.59
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    62    20.60
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    45    14.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   272    52.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   244    47.29


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   376    74.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    25.40


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   358    72.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    27.82


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   364    73.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    26.32


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   314    65.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    34.31


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   351    70.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    29.66


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   444    89.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    10.30


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   382    80.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    19.75


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   359    75.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    24.58

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0079 James Island 20
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   934
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   443
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.43


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     7.27
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.21
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    47.27
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .61
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    41.21
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     2.42


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   269    61.42
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   168    38.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   177    40.41
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   261    59.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   231    55.40
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   186    44.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   219    50.58
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   214    49.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   313    98.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.57


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   227    54.31
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   191    45.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.82
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    13     3.06
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   188    44.24
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     4.00
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   189    44.47
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     5     1.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   203    49.88
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   204    50.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   220    53.27
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   193    46.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.47
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   225    52.08
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   182    42.13
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 115
          VOTE FOR  1
           Wallace Scarborough (REP) .  .  .  .  .  .   204    47.55
           Eugene Platt (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   206    48.02
           Eugene Platt. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     4.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   275    99.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .72


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   300    99.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .99


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   293    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.35

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   198    48.06
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    51.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    21.36
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   141    23.34
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   192    31.79
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   140    23.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .33


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    42    11.73
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    39    10.89
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   107    29.89
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   100    27.93
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    70    19.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   256    98.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.92


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    87    24.44
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    19.66
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    74    20.79
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    27.81
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     7.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   282    95.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    13     4.41


          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   169    22.06
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   151    19.71
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   160    20.89
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    20.10
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   131    17.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   243    57.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    42.82


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   288    71.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    28.89


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   273    67.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    32.43


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   282    68.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    31.39


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    62.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    37.37


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   283    69.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    30.98


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   367    88.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    48    11.57


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   303    75.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    24.81


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   268    67.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    32.83

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0080 James Island 22
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1232
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   606
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          49.19


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     4.07
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.16
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    49.42
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .58
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    44.19
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .58
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   401    67.28
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    32.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .50


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   235    39.17
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   361    60.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .67


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   377    65.34
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   200    34.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   310    52.19
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   281    47.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .51


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   442    97.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.64


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   332    57.44
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    42.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .52

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.72
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.38
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   297    50.42
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.57
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    40.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   305    54.17
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   257    45.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   329    57.52
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   243    42.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     4.08
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   323    54.93
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   222    37.76
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     3.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   297    50.08
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   296    49.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   309    52.73
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    43.52
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   439    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.35

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   437    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.35


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   285    48.31
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   304    51.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    23.26
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   210    23.26
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   253    28.02
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   229    25.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    40     8.06
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    64    12.90
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   124    25.00
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   132    26.61
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   136    27.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   356    97.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.73


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   105    21.74
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    18.22
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   114    23.60
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    30.43
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    29     6.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 3 James Island
          VOTE FOR  3
           Donna S Jenkins (NP).  .  .  .  .  .  .  .   376    95.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    16     4.08

          Public Service District James Island
          VOTE FOR  4
           Karen Clark Bennett (NP)  .  .  .  .  .  .   231    22.54
           Inez Brown Crouch (NP) .  .  .  .  .  .  .   196    19.12
           Donald A Hollingsworth (NP)  .  .  .  .  .   226    22.05
           Rod Welch (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    21.46
           David Wertan (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    14.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   297    49.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   298    50.08


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   412    72.66
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    27.34


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   395    70.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   167    29.72


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   414    72.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    28.00


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   368    66.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   184    33.33


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   428    75.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    24.91


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   503    86.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    76    13.13


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   442    78.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    21.07

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   417    75.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    24.73

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0081 Johns Island 1A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1440
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   747
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          51.88


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.09
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.19
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    54.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    40.90
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.19


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   474    64.84
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   257    35.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   356    48.83
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   373    51.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   468    65.92
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   242    34.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   405    55.56
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   323    44.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   527    98.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.13


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   430    60.31
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   282    39.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     1.93
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.52
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   410    56.47
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.34
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    37.05
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     5      .69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   423    59.58
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   286    40.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .14


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   433    60.39
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   284    39.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     1.79
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   424    58.32
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   266    36.59
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    24     3.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   436    97.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.02


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .    41    97.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     2.38


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   523    99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .57


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   520    99.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .57

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   371    53.08
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   328    46.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   266    24.52
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   220    20.28
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   380    35.02
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   218    20.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .09


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55     9.00
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    77    12.60
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   213    34.86
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   181    29.62
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    83    13.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .33


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   414    98.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.66


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   169    29.09
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    29.43
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    43     7.40
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    27.37
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    37     6.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   255    18.27
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   238    17.05
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   244    17.48
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   288    20.63
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   157    11.25
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   207    14.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .50


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   514    71.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   203    28.31

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   518    74.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   179    25.68


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   494    71.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    28.61


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   486    69.53
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    30.47


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   453    66.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   228    33.48


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   557    78.23
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    21.77


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   635    89.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    10.31


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   476    69.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    30.31


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   449    66.13
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    33.87

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0082 Johns Island 1B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1303
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   616
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.28


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.87
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.44
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    28.65
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .86
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    61.03
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .86
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     8     2.29


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   298    50.42
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   293    49.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   221    37.46
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   369    62.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   273    47.23
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   305    52.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   244    41.29
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   346    58.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   353    97.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.22


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   250    43.10
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   330    56.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.03
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.03
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   242    40.88
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.21
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    51.52
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   266    45.86
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   314    54.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   261    45.63
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   311    54.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.38
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   267    45.33
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   292    49.58
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   448    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .67


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   461    98.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.07


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   356    99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .56


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   344    99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .58

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   254    54.86
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   208    44.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    21.46
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   176    25.69
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   213    31.09
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   147    21.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .29


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    39     8.18
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    61    12.79
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    99    20.75
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   220    46.12
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    56    11.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .42


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   286    95.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    13     4.35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    91    20.00
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    41.76
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    45     9.89
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    79    17.36
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    49    10.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   260    21.72
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   205    17.13
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   178    14.87
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   221    18.46
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   155    12.95
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   171    14.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .58


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   403    72.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    27.91

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   386    69.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   167    30.20


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   359    65.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   185    34.01


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   356    64.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    35.15


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   318    59.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    40.45


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    67.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    32.97


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   447    80.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    19.75


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   333    61.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   212    38.90


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   317    57.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   235    42.57

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0083 Johns Island 2
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1203
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   604
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.21


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     4.69
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.56
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    51.95
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .78
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    39.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .78
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   376    63.84
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    35.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   269    45.44
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   321    54.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   358    61.94
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   220    38.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   316    54.02
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   269    45.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   430    98.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.38


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   321    55.83
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   254    44.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.88
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.54
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   314    53.77
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.40
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    40.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   315    56.15
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    43.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   329    58.54
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   233    41.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.39
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   330    56.31
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   223    38.05
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   283    48.13
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   304    51.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   222    99.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .89


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   158    61.00
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    95    36.68
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   418    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   418    99.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   264    50.38
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   259    49.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   187    23.29
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   182    22.67
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   275    34.25
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    19.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    48    10.39
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    57    12.34
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   146    31.60
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   129    27.92
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    82    17.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   331    98.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.19


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   140    32.48
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    22.04
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    54    12.53
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   106    24.59
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    34     7.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .46

          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   190    18.66
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   179    17.58
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   179    17.58
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   193    18.96
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   114    11.20
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   162    15.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   351    60.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    39.27


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   414    75.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    24.86


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   398    73.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    26.57


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    76.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    23.59


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    67.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    32.05


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   454    79.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    20.91


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   511    88.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    11.90


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   418    75.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    24.96

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   393    71.72
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    28.28

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0084 Johns Island 3A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1203
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   554
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.05


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     3.10
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.33
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    41.59
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    53.54
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .44


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   331    60.51
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    39.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    41.04
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   319    58.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   308    57.89
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   224    42.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   281    51.75
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   262    48.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   388    99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .51


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   293    54.56
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   244    45.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.48
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.48
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    51.57
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.77
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   231    42.70
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   278    53.36
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    46.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   303    56.74
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   231    43.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.04
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   291    54.09
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   220    40.89
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   231    42.54
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   312    57.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   401    99.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .74


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    12    92.31
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     1     7.69
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   389   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   383    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   258    51.70
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   241    48.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    21.81
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   186    23.72
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   248    31.63
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    22.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    55    11.88
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    57    12.31
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   107    23.11
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   165    35.64
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    78    16.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   341    99.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   119    27.05
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   115    26.14
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    55    12.50
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    23.18
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    49    11.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   207    18.25
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   212    18.69
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   182    16.05
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   223    19.66
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   126    11.11
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   179    15.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .44


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   338    63.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    36.94


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   384    75.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    25.00


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   359    71.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    28.91


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   383    74.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    25.20


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   326    65.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    34.54


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   390    74.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    25.43


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   457    86.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    71    13.45


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   354    69.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    30.31

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   355    69.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    30.93

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0085 Johns Island 3B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1068
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   544
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.94


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.82
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.08
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    33.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   169    58.68
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .69
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.04


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   273    51.41
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   257    48.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   202    38.04
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   327    61.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   252    48.28
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   269    51.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   232    43.86
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   294    55.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .57


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   326    98.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.81


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   234    44.91
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   286    54.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.85
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.52
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   228    43.26
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.71
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   264    50.09
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   229    44.21
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   287    55.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   237    45.40
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   284    54.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.26
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   238    44.82
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   265    49.91
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   379    98.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.04


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   377    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   325    99.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .91


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   327    99.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   202    48.56
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   211    50.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .72


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    20.92
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   158    24.31
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   202    31.08
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    23.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .46


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    35     8.31
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    57    13.54
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    95    22.57
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   178    42.28
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    55    13.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   278    99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .71


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    93    23.13
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    36.32
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    32     7.96
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    69    17.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    60    14.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .50


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   246    22.67
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   151    13.92
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   182    16.77
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   211    19.45
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   117    10.78
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   167    15.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.01


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    72.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    27.71

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    74.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    25.46


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   355    73.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    26.20


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   347    70.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    29.33


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   310    65.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    34.60


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    73.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    26.38


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   419    84.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    15.69


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    69.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    30.08


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   326    67.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   158    32.64

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0086 Johns Island 4
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   915
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   425
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.45


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .77
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.16
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    27.03
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    69.88
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .77
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .39


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   175    42.89
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    57.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   132    32.04
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   279    67.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   167    41.23
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   238    58.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   145    35.11
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   268    64.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   210    99.53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   158    39.30
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   244    60.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .97
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .97
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   145    35.28
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.19
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   247    60.10
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    38.50
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    61.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   166    40.89
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   240    59.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.43
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    39.56
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   229    55.58
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   140    33.90
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   271    65.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .48


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   309    97.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.52


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   216    99.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .92


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   215    99.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .92

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   171    53.61
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   148    46.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    22.18
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    26.88
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   149    28.01
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    22.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    24     6.92
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44    12.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    83    23.92
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   168    48.41
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    28     8.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    97.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.51


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    60    18.07
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    45.78
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    33     9.94
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    47    14.16
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    39    11.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30


          Constituent School Board District 9 St Johns
          VOTE FOR  4
           Renea Brown Bligen (NP).  .  .  .  .  .  .   204    22.57
           Angel M Jones (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   145    16.04
           Calvin Morris (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   132    14.60
           Andrea Murray (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   177    19.58
           Naquita D Page (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   105    11.62
           Sharon D Sissy Robinson (NP) .  .  .  .  .   137    15.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .44


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   275    69.80
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    30.20

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   252    67.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    32.98


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   258    68.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    31.56


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    62.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    37.27


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    59.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   150    40.98


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   264    68.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    31.07


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   298    78.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    21.99


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    58.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    41.08


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    56.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    43.09

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0087 St Pauls 1
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   689
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   325
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.17


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .78
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    15.56
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .78
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    81.32
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .39
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .78


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    88    27.41
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    72.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    66    20.82
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   251    79.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    77    24.44
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   238    75.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    77    24.06
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   243    75.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   103    98.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.90


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    74    23.34
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   243    76.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .93
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .93
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    74    22.98
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.48
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   231    71.74
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    75    23.81
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   240    76.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    73    23.17
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   242    76.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     4     1.26
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    68    21.38
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   245    77.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   273   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   274   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    97    97.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     2.02


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .    96    98.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.03

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    89    61.81
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    54    37.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .69


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    31     6.60
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   195    41.49
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    70    14.89
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   173    36.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.42
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    19     6.57
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    32    11.07
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   221    76.47
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    10     3.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    98.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.20


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    26     9.06
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   194    67.60
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     3.14
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    15     5.23
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    43    14.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   130    41.27
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    31.43
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    26.98
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .32


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   205    64.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    35.33

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    43.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    56.67


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    43.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   170    56.48


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   139    45.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    54.43


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    39.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   178    60.54


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    46.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   165    53.23


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   163    52.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   145    47.08


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    81.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    55    18.15


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   131    44.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    55.59

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0088 St Pauls 2A
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   727
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   317
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          43.60


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.60
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.70
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    52    23.42
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    68.47
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.35


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   134    43.65
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   172    56.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    31.70
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   208    67.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   116    38.67
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   183    61.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   105    34.31
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   201    65.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   147    98.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.34


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   113    37.42
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   189    62.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.95
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.60
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   112    36.36
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .97
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   179    58.12
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   111    37.00
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   189    63.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   121    39.93
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   182    60.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     7     2.29
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    32.03
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   201    65.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   238    99.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .42


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   137   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   144    99.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .69


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   142   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   133    57.08
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    98    42.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .86


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    14.88
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   133    30.93
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   104    24.19
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   129    30.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    16     6.40
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    28    11.20
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    44    17.60
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   144    57.60
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    18     7.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   114    99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .87


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    40    16.33
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    54.69
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    12     4.90
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    28    11.43
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    29    11.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .82


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   139    30.75
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   158    34.96
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   152    33.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .66


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    81.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    18.95

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    79.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    20.14


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   218    77.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    22.70


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   203    69.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    30.48


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    45.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   154    54.80


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   240    82.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    17.53


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    88.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    35    11.99


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   217    78.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    21.66


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    72.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    27.31

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0089 St Pauls 2B
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1223
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   566
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.28


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.04
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.04
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    20.21
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   296    76.68
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   212    38.13
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   344    61.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   161    29.17
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   391    70.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   192    35.23
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   353    64.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   177    31.78
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   379    68.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   251    99.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .40


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   188    34.24
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   361    65.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .36
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .72
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    32.25
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.16
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   355    63.96
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   180    33.21
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   362    66.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   189    34.49
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   359    65.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     7     1.27
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    29.48
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   383    69.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   460    99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .43


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   441    99.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   249   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   248   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   214    61.85
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   132    38.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    14.37
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   226    34.19
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   166    25.11
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   173    26.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    25     5.71
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    34     7.76
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    87    19.86
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   231    52.74
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    61    13.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    99.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .46


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    16.18
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   210    47.19
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    27     6.07
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    55    12.36
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    81    18.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   234    31.12
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   279    37.10
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   234    31.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .66


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   374    71.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    28.35

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   362    74.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    25.67


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   337    71.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    28.90


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    72.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    27.31


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    66.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    33.41


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   318    64.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   173    35.23


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    82.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    87    17.98


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   367    75.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    24.02


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   338    71.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   138    28.99

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0090 St Pauls 3
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1452
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   789
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.34


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.39
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.79
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    59.70
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   116    34.63
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.19


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   581    74.77
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   196    25.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   384    49.42
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   393    50.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   561    74.40
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   193    25.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   491    63.68
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   280    36.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   624    99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .48


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   513    67.68
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   244    32.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     1.81
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7      .90
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   508    65.63
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.45
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   224    28.94
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   514    68.62
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   235    31.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   516    68.80
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   234    31.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.51
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   389    73.53
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   118    22.31
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     2      .83
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   124    51.24
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   116    47.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   467    98.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.48


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   462    99.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .86


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   595    99.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   605   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   436    60.30
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   285    39.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   291    26.55
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   212    19.34
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   414    37.77
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   179    16.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    58     9.21
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    84    13.33
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   213    33.81
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   182    28.89
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    93    14.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   469    99.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .85


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   184    31.51
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    21.75
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    73    12.50
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    22.95
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    66    11.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   271    28.92
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   289    30.84
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   376    40.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   561    74.21
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   195    25.79


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   550    74.32
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    25.68


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   523    71.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    28.55


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   535    72.89
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    27.11


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   491    69.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    30.94


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   580    78.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    21.83


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   666    89.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    10.60


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   543    75.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    24.37


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   490    69.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   216    30.59

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0091 St Pauls 4
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1253
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   557
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          44.45


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.13
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.13
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    45    10.20
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .45
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   380    86.17
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .23
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3      .68


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   112    20.59
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   431    79.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    95    17.37
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   451    82.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   105    19.59
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   431    80.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    98    18.05
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   445    81.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   157   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    98    18.28
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   438    81.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.04
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4      .74
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    18.03
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.30
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   415    77.14
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    96    17.94
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   439    82.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   103    19.36
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   429    80.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .88
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    77    22.71
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   253    74.63
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     3     1.46
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    13     6.34
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   189    92.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   496    99.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   486    99.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   164   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   158   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   174    59.18
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   120    40.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    60     8.44
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   284    39.94
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   114    16.03
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   251    35.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .28


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    18     3.77
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    36     7.55
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    43     9.01
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   354    74.21
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     5.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    45     9.38
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   311    64.79
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.54
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    39     8.13
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    68    14.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   287    32.47
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   357    40.38
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   239    27.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .11

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   377    74.51
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    25.49


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   363    78.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    21.26


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   353    75.75
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    24.25


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   339    72.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    27.56


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   272    60.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   174    39.01


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    53.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   222    46.35


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    80.81
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    19.19


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   335    75.28
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    24.72


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   303    69.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   135    30.82

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0092 St Pauls 5
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   850
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   393
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.24


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.28
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.56
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    33.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    60.68
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.71


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   178    46.35
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   206    53.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   136    35.60
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    64.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   179    48.38
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   191    51.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   173    45.05
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   211    54.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   215    98.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.38


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   159    42.18
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   218    57.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.62
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.10
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    40.42
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.57
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    53.02
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    41.95
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   220    58.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   169    44.95
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   207    55.05
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.49
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    28    41.79
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .    34    50.75
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     5.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     8     2.52
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   128    40.25
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   182    57.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   288    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   185   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   220    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.35

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   223    98.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.33


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   178    59.93
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   119    40.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    19.66
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   126    26.92
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   153    32.69
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    97    20.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    27     9.22
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44    15.02
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    68    23.21
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   119    40.61
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    34    11.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   186    98.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.59


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    58    19.80
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    38.23
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29     9.90
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    50    17.06
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    44    15.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   148    27.82
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   205    38.53
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    32.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .75

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   280    72.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    27.27


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   271    75.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    24.09


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    71.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    28.10


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   252    68.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   114    31.15


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    63.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    36.60


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   264    70.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    29.41


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   307    82.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    17.03


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   257    70.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    29.59


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   230    64.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    35.75

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0093 St Pauls 6
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1396
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   663
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.49


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.61
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.83
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    33.42
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   233    60.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     4     1.04


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   342    52.45
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   310    47.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   261    40.22
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   388    59.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   320    50.08
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   318    49.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   305    46.85
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   346    53.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   385    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   314    49.29
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   323    50.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.02
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.71
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   295    45.81
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.09
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    49.07
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   292    46.35
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   338    53.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   314    49.76
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   317    50.24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.00
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   111    37.12
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   178    59.53
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 6
          VOTE FOR  1
           Antonio Williams (GRN) .  .  .  .  .  .  .     7     2.03
           Gary McLeod (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   184    53.33
           James E Jim Clyburn (DEM) .  .  .  .  .  .   154    44.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 116
          VOTE FOR  1
           Robert L Brown (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   441    98.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.12


          County Council District 8
          VOTE FOR  1
           Curtis B Inabinett Sr (DEM)  .  .  .  .  .   229    99.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .43


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   376   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   382    99.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .52


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   296    58.96
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   204    40.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .40


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    18.12
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   271    29.23
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   289    31.18
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   199    21.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49     9.02
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    68    12.52
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   121    22.28
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   261    48.07
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    44     8.10
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   303    97.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.26


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   121    22.96
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   252    47.82
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    26     4.93
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    71    13.47
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    57    10.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 23 St Pauls
          VOTE FOR  3
           Shanta Barron Millan (NP) .  .  .  .  .  .   234    28.50
           Ethel W Cobb (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   317    38.61
           Sam Hiott (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   265    32.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .61

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   498    76.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    23.03


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   465    78.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   130    21.85


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   442    74.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    25.96


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   405    67.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   196    32.61


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   405    68.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    31.12


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   417    66.30
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   212    33.70


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   536    86.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    13.69


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   455    73.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    26.26


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   409    67.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    32.73

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0094 St Andrews 1
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   561
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   283
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.45


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .75
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    33    24.63
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .75
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    73.13
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .75


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   126    45.49
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    54.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    77    27.80
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   200    72.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   115    42.91
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   153    57.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    98    35.64
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   177    64.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   151    96.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     3.21


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   104    39.25
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   161    60.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.09
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .73
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    99    36.00
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.82
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    60.36
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    98    37.26
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   165    62.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   110    41.98
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   152    58.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.09
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    41.09
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   152    55.27
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   205   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   201   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   152    98.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.94


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   144    97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.04

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    89    52.05
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    80    46.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.17


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    66    18.49
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   100    28.01
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    97    27.17
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    94    26.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    18     7.73
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    12     5.15
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    38    16.31
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   127    54.51
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38    16.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    96.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     3.31


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    17.52
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    43.59
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14     5.98
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    66    28.21
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    11     4.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .    86    28.48
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   116    38.41
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   100    33.11
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    16    34.78
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    30    65.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .    41   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    27    54.00
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    23    46.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    63.64
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    36.36


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   185    71.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    28.85


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    63.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    36.43


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   195    75.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    63    24.42


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    64.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    35.71


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   174    66.41
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    33.59


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   221    84.35
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41    15.65

          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   196    76.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    23.74


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    75.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    24.02

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0095 St Andrews 2
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   723
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   340
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.03


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     3.16
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    42.11
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    50    52.63
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     2.11


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   194    57.57
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   143    42.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   113    34.14
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   218    65.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   179    55.76
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   141    43.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   143    43.33
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   187    56.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   245    98.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.21


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   166    51.55
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   156    48.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.13
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.52
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   140    42.55
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.04
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    50.46
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   157    50.81
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   152    49.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   174    53.54
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   151    46.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .91
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   161    48.79
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   155    46.97
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     3.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   126    37.72
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   208    62.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   229    99.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .87


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   233    97.90
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.10


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   232    98.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.28

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   149    45.85
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   176    54.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    17.81
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    28.76
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   126    27.04
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   123    26.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    20     7.55
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    35    13.21
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    54    20.38
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .    95    35.85
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    61    23.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    97.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.08


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44    16.79
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    30.53
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    27    10.31
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    86    32.82
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     9.16
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .38


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   126    33.33
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   123    32.54
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   129    34.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    38    38.38
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    61.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .    97   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    46    40.71
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    67    59.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    42.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    57.23


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   233    76.90
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    23.10


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   231    76.24
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    72    23.76


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    80.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    61    19.30


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   197    65.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    34.33


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   238    74.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    25.39


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    87.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    40    12.31

          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   241    80.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    19.93


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   231    78.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    21.96

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0096 St Andrews 3
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1185
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   554
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          46.75


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .86
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.31
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    24     6.92
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   309    89.05
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .58


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   124    23.05
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   413    76.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    90    17.08
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   435    82.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   103    19.54
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   423    80.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    86    16.07
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   448    83.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   180    97.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.70


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    88    16.92
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   431    82.88
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.13
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.44
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    88    16.51
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.69
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   413    77.49
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    84    16.25
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   431    83.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    88    17.02
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   428    82.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.44
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   102    19.14
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   405    75.98
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   482    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .82


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   479    99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .83


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   219    99.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   205    99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .49

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   165    47.69
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   180    52.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    69     8.94
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   332    43.01
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    78    10.10
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   291    37.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .26


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    16     3.25
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    33     6.69
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    29     5.88
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   381    77.28
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    33     6.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    94.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    11     5.05


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32     6.41
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   384    76.95
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.81
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    40     8.02
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    28     5.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   153    28.13
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   216    39.71
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   169    31.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.10


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    10    29.41
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    24    70.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .    25   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    21    58.33
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    15    41.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   338    62.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    37.06


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   356    70.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    29.22


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   332    68.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    31.97


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   305    62.63
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    37.37


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    60.67
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    39.33


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   299    59.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   207    40.91


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   400    79.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   103    20.48

          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   329    68.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    31.74


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   306    64.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   172    35.98

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0097 St Andrews 4
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1012
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   575
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.82


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.55
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    58.60
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.27
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    58    36.94
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .64


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   399    71.51
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    28.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   236    42.07
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   321    57.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .71


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   402    74.17
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   140    25.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   321    56.91
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   243    43.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   449    99.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .66


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   352    65.31
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   187    34.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     1.99
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5      .90
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   332    59.93
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.35
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   193    34.84
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   354    66.92
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   175    33.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   358    66.92
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   177    33.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.56
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   365    66.73
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   158    28.88
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.83
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   308    54.71
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   255    45.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .    85   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   278    68.47
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   120    29.56
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   446    99.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   447   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   282    52.32
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   256    47.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .19


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    24.06
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   192    21.89
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   317    36.15
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    17.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .23


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    48     9.76
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    37     7.52
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   197    40.04
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   132    26.83
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    78    15.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   362   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   137    30.51
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    18.26
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    58    12.92
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    33.63
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    21     4.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   219    33.90
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   204    31.58
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   223    34.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .     5    62.50
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3    37.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .     7   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .     5    62.50
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .     3    37.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   328    58.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    41.84


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   433    80.48
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   105    19.52


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   426    79.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    20.08


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   441    80.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    19.08


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   368    71.46
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   147    28.54

          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   437    79.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    20.55


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   500    91.07
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    49     8.93


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   425    81.26
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    18.74


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   417    80.50
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   101    19.50

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0098 St Andrews 5
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   951
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   535
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.26


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.84
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    60    42.55
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    75    53.19
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   312    59.66
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    40.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    29.26
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   365    70.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   300    60.98
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   192    39.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   235    45.45
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   282    54.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   368    97.87
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.13


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   260    51.79
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   242    48.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.18
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.38
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   228    44.79
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.34
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   250    49.12
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   234    47.85
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    52.15
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   260    52.63
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   234    47.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.76
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   277    54.53
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   204    40.16
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   184    35.52
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   334    64.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   235    46.91
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   249    49.70
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    17     3.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   375    98.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.06

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   362    99.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .82


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   227    50.67
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   221    49.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    20.03
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   231    29.46
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   204    26.02
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    24.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .13


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    37     8.41
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    43     9.77
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   112    25.45
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   162    36.82
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    86    19.55
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   297    99.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .67


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   110    26.19
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    95    22.62
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29     6.90
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    40.24
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     3.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   193    33.33
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   182    31.43
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   200    34.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .69

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   248    47.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   272    52.31


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   406    82.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    17.31


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   374    76.95
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   112    23.05


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   411    83.03
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    16.97


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   333    70.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    29.60


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   361    72.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    27.94


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   441    88.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    59    11.80


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   379    81.16
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    88    18.84


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   366    79.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    92    20.09

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0099 St Andrews 6
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1023
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   603
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          58.94


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.25
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    67.42
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    51    28.65
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.69


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   427    72.62
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    27.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   286    48.31
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   304    51.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .34


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   446    77.97
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   126    22.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   356    60.14
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   236    39.86
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   487    98.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.42


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   400    69.44
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   176    30.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.37
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.54
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   369    63.29
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.37
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    32.25
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   383    67.91
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   181    32.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   399    70.87
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   164    29.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.19
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   409    69.68
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   158    26.92
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   327    55.24
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   264    44.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   383    66.96
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   170    29.72
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    19     3.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   488    99.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .61

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   480    99.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .83


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   333    54.86
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   272    44.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .33


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   240    24.84
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   222    22.98
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   343    35.51
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   161    16.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    49     9.30
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    51     9.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   194    36.81
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   113    21.44
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   120    22.77
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   387    99.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   159    31.05
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    12.70
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    73    14.26
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   190    37.11
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    24     4.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   283    33.29
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   262    30.82
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   301    35.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .47

          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   403    67.73
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    32.27


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   447    78.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    21.02


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   437    77.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   126    22.38


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   426    74.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    25.26


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    66.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    33.09


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   397    68.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   182    31.43


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   529    91.84
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    47     8.16


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   417    75.27
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    24.73


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   400    72.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   153    27.67

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0100 St Andrews 7
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1381
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   702
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          50.83


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.62
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .44
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   129    56.33
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .44
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    37.55
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.31
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.31


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   449    65.55
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   233    34.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .44


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   320    46.78
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   363    53.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   474    70.01
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   203    29.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   388    56.48
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   299    43.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   536    99.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .74


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   427    63.35
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   246    36.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.04
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     6      .87
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   383    55.83
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.33
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    37.90
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     7     1.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   405    61.36
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   255    38.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   429    64.22
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   239    35.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.07
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   427    62.43
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   214    31.29
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    21     3.07
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   353    51.23
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   335    48.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   425    63.34
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   224    33.38
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    22     3.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   536    99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .56

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   531    99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .56


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   367    53.19
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   321    46.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .29


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   241    23.81
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   245    24.21
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   351    34.68
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   174    17.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .10


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    64    11.09
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    80    13.86
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   188    32.58
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   169    29.29
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    76    13.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   452    99.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .88


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   179    30.70
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   141    24.19
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    70    12.01
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   162    27.79
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    31     5.32
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   321    34.37
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   286    30.62
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   320    34.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .75

          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   133    53.20
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    46.80
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .   225   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    86    32.21
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .   180    67.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .37


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   446    65.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   239    34.89


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    70.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   192    29.45


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   448    68.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   204    31.29


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   468    71.34
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    28.66


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   410    65.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   220    34.92


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   475    72.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    27.48

          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   584    88.22
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    11.78


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   485    75.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    24.22


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   468    74.05
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    25.95

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0101 St Andrews 8
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   737
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   351
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.63


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .47
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.80
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    18     8.41
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   184    85.98
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     5     2.34


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    84    24.49
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   259    75.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    57    16.91
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   280    83.09
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    63    19.15
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   266    80.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    58    17.11
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   281    82.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   139    98.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.42


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    68    20.48
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   263    79.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .30

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.48
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     2.37
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    59    17.51
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.19
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   260    77.15
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    57    17.38
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   271    82.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    63    19.09
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   267    80.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.65
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    69    20.35
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   249    73.45
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     3.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   301    99.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   294    99.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   146    98.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.35


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   137    99.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .72

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   103    47.69
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   113    52.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    49    12.04
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    39.31
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    57    14.00
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   141    34.64
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    19     6.67
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41    14.39
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    24     8.42
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   184    64.56
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     5.61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    98.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.44


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    22     7.38
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   200    67.11
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    17     5.70
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    33    11.07
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    26     8.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .    79    26.51
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   112    37.58
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   106    35.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .34


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   223    66.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   111    33.23

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   246    78.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    21.90


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   225    73.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    82    26.71


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    66.77
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   104    33.23


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   176    59.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    40.14


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    60.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   123    39.17


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   261    82.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    17.92


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   236    77.38
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    22.62


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   219    72.52
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    83    27.48

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0102 St Andrews 9
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1005
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   429
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          42.69


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.33
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     3.00
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    14     4.67
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   266    88.67
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .33
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .67


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    63    15.04
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   356    84.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    49    11.67
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   371    88.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    43    10.31
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   374    89.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    44    10.40
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   379    89.60
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   110    98.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.79


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    46    11.06
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   370    88.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.91
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.19
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    40     9.55
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   361    86.16
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .24
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    35     8.50
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   377    91.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    43    10.41
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   370    89.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.14
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    56    13.33
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   340    80.95
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   395    99.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   392    99.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .51


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   131   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   123   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .    98    45.37
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   117    54.17
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .46


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    46     8.60
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   244    45.61
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    38     7.10
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   204    38.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .56


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.68
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    29     7.63
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   304    80.00
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    19     5.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    95.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     4.35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    31     8.12
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    74.61
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.36
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    34     8.90
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     5.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .    76    24.68
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   127    41.23
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   101    32.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.30


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .     1    50.00
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .     2   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .     2   100.00
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   295    71.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    28.92


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   289    76.25
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    23.75


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   277    73.87
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    26.13


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   253    67.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    32.17


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   213    59.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    40.67


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   208    54.88
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    45.12


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   307    80.79
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    19.21

          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   287    78.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    79    21.58


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   278    75.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    90    24.46

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0103 St Andrews 10
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   901
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   432
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          47.95


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.51
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     4.02
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    46    23.12
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .50
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    68.84
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.01
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   188    45.19
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   227    54.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    32.13
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   282    67.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   177    43.17
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   232    56.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   155    36.82
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   266    63.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   255    98.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.92


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   165    40.05
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   247    59.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .95
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.90
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   157    37.20
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.18
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   242    57.35
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     5     1.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   149    36.79
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   256    63.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   171    41.61
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   240    58.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.61
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   160    38.00
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   237    56.29
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   330   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .     1   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   264    98.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.49


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   259    98.85
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.15

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   204    50.12
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   202    49.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .25


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   102    17.06
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   191    31.94
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   150    25.08
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    25.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    29     8.06
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32     8.89
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    60    16.67
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   191    53.06
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    48    13.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   226    97.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.16


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    72    19.73
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    43.56
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    39    10.68
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    76    20.82
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    18     4.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   162    30.06
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   186    34.51
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   189    35.06
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .37


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   258    60.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   167    39.29

          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   285    70.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    29.46


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   269    67.08
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   132    32.92


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   262    65.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    34.83


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   249    63.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   144    36.64


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    63.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   146    36.41


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   318    78.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    86    21.29


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   290    72.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    27.14


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   274    69.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   122    30.81

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0104 St Andrews 11
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   858
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   494
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          57.58


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.35
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .68
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    79.05
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    26    17.57
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2     1.35


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   355    73.80
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   122    25.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .83


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   240    49.59
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   244    50.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   356    76.07
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   111    23.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   301    62.06
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   184    37.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   413    99.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .48


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   329    69.41
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   145    30.59
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.25
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.66
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   295    61.33
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.08
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   161    33.47
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   306    66.81
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   152    33.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   323    68.87
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   146    31.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.13
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   337    70.21
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   117    24.38
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    11     2.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 114
          VOTE FOR  1
           Bobby Harrell (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   415    98.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.19


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   404    99.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .98


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   407    99.03
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .97


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   264    51.76
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   244    47.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .39

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   174    22.80
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   185    24.25
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   261    34.21
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   139    18.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4      .52


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    32     7.64
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    54    12.89
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   123    29.36
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   119    28.40
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    91    21.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   324    98.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.82


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   105    25.12
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    78    18.66
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    31     7.42
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   181    43.30
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     5.26
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .24


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   220    34.32
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   196    30.58
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   223    34.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .31


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   330    67.76
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    32.24


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   371    79.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    20.04

          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    74.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    25.32


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   393    83.09
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    80    16.91


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   322    72.20
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   124    27.80


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   321    67.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    32.56


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   423    89.43
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    50    10.57


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    80.18
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    19.82


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    77.58
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    22.42

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0105 St Andrews 12
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   914
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   513
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.13


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     3.68
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.21
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    84    61.76
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    44    32.35
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   357    71.26
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   144    28.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   207    41.24
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   294    58.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   344    72.73
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   129    27.27
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   277    55.29
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   224    44.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   385    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   295    61.72
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   183    38.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     1.41
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     2      .40
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   264    53.33
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    13     2.63
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   208    42.02
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   272    58.75
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   191    41.25
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   292    62.53
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   175    37.47
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.62
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   318    64.24
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   159    32.12
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     2.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 114
          VOTE FOR  1
           Bobby Harrell (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   410    99.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .49


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   391   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   386    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   280    54.69
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   232    45.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   195    23.96
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   210    25.80
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   242    29.73
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   167    20.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    44    10.05
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38     8.68
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   130    29.68
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   143    32.65
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    83    18.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   317    98.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.25


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   125    28.03
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    16.59
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    37     8.30
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   201    45.07
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .     9     2.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   224    33.79
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   202    30.47
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   237    35.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   322    64.02
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   181    35.98


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   365    77.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    23.00

          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   354    74.68
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   120    25.32


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    76.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   113    23.40


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   301    65.86
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    34.14


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   297    61.11
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   189    38.89


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   434    88.57
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    56    11.43


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   377    79.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    96    20.30


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   361    76.65
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   110    23.35

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0106 St Andrews 13
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   874
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   498
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          56.98


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.78
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    91    53.85
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    43.79
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .59


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   306    63.49
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   176    36.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   221    45.29
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   266    54.51
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   326    67.92
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   154    32.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   265    54.64
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   220    45.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   373    99.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .27


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   288    60.25
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   190    39.75
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.86
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.03
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   268    55.37
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.48
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   188    38.84
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   282    60.26
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   186    39.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   293    62.61
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   175    37.39
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .41
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   299    61.90
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   169    34.99
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    12     2.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          State House of Representatives District 114
          VOTE FOR  1
           Bobby Harrell (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   376    99.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .79


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   362    99.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .28


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   362    99.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .55


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   235    50.65
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   229    49.35
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   169    22.56
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   196    26.17
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   225    30.04
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    21.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    28     6.81
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    45    10.95
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   116    28.22
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   116    28.22
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .   106    25.79
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   284    99.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .35


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   112    26.79
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    23.44
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    34     8.13
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    36.12
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    23     5.50
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   215    33.86
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   202    31.81
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   218    34.33
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .     1   100.00
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .     2   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .     1   100.00
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   322    65.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   168    34.29


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   358    76.99
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    23.01


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   342    72.92
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    27.08


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   347    74.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    25.22


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   315    69.69
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   137    30.31


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   278    59.40
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    40.60


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   422    88.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    57    11.90


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   358    78.17
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    21.83

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    74.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   117    25.94

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0107 St Andrews 14
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1196
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   581
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          48.58


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     3.86
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.58
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    93    39.91
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .86
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   121    51.93
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     2      .86


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   341    60.35
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   224    39.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   240    42.63
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   323    57.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   301    55.03
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   246    44.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   266    47.08
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   299    52.92
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   381    98.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.55


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   283    50.72
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   275    49.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.41
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     5      .88
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   265    46.82
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    15     2.65
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   270    47.70
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     3      .53
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   272    49.82
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   274    50.18
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   291    52.81
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   260    47.19
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     1.79
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   295    52.87
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   245    43.91
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 114
          VOTE FOR  1
           Bobby Harrell (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   398    98.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.24


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   386    99.23
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .77


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   384    99.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   286    51.72
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   267    48.28
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    19.17
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   248    29.35
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   248    29.35
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   187    22.13
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    42     8.68
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    59    12.19
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   127    26.24
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   189    39.05
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    67    13.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   319    98.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.54


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   135    27.66
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   149    30.53
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    31     6.35
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   150    30.74
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    23     4.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   237    34.35
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   220    31.88
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   231    33.48
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .29


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   376    66.31
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   191    33.69


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   392    72.59
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   148    27.41

          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   382    71.14
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   155    28.86


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   382    71.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    29.00


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   324    63.04
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   190    36.96


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   361    66.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    33.64


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   476    86.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    74    13.45


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   399    75.71
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    24.29


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    69.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    30.64

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0108 St Andrews 15
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   887
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   339
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          38.22


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     2.22
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.78
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    23    10.22
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.78
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   186    82.67
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.33


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    73    22.32
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   254    77.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    53    16.51
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   268    83.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    54    17.03
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   263    82.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    53    16.46
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   269    83.54
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   131    97.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.24


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .    50    16.03
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   262    83.97
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.88
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.13
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    46    14.42
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.88
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   250    78.37
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     1      .31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    46    14.79
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   265    85.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    52    16.99
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   254    83.01
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.20
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    67    21.07
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   238    74.84
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     1.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .    34    10.56
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   288    89.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   139    97.89
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     2.11


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   126    99.21
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .79


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   112    48.28
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   120    51.72
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    43    11.26
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   154    40.31
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .    50    13.09
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   134    35.08
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .26


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    24     9.84
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    14     5.74
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    20     8.20
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   169    69.26
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    16     6.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .41


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   127    99.22
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .78


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    30    10.83
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   198    71.48
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    10     3.61
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    17     6.14
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    22     7.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .    90    28.39
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   111    35.02
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   111    35.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.58


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    41    56.16
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    32    43.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .    61   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    40    56.34
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    31    43.66
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   209    68.98
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    94    31.02


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   199    72.10
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    77    27.90


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   208    76.47
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    64    23.53


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   175    61.19
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   111    38.81


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   150    55.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   118    44.03


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   180    64.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   100    35.71


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   214    75.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    69    24.38


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   203    74.91
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    25.09

          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   203    73.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    73    26.45

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0109 St Andrews 16
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   848
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   462
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          54.48


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     6     3.37
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.69
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    98    55.06
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    70    39.33
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     1      .56


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   301    65.58
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   157    34.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .22


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   211    46.58
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   242    53.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   303    68.09
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   142    31.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   245    53.38
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   214    46.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   344    99.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .86


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   272    61.54
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   170    38.46
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.00
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     3      .67
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   248    54.99
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    18     3.99
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   171    37.92
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     2      .44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   258    60.56
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   168    39.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   288    66.51
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   145    33.49
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     3.13
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   276    61.61
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   153    34.15
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     5     1.12
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   239    52.64
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   215    47.36
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   260    58.56
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   169    38.06
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .    15     3.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   344    99.42
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .58

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   335    98.82
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     1.18


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   243    51.37
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   229    48.41
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .21


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    21.18
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   167    26.01
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   206    32.09
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   132    20.56
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .16


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    38     9.77
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    68    17.48
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    81    20.82
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   133    34.19
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    69    17.74
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   288    97.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     6     2.04


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   101    26.23
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    30.91
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    38     9.87
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   109    28.31
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    18     4.68
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   227    34.50
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   204    31.00
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   224    34.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .46

          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    48    48.98
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    49    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.02


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .    91    98.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.09


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    30    30.00
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    69    69.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1     1.00


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   288    63.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    36.56


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   346    79.54
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    89    20.46


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   328    75.06
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   109    24.94


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   334    75.74
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    24.26


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   291    68.15
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   136    31.85


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   333    75.85
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   106    24.15

          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   400    90.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    41     9.30


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   323    74.94
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   108    25.06


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   316    74.70
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   107    25.30

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0110 St Andrews 17
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1294
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   681
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          52.63


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.57
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   142    63.39
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .89
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    67    29.91
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .45
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3     1.34


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   463    70.15
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   196    29.70
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   336    50.45
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   329    49.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .15


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   464    72.05
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   180    27.95
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   404    60.57
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   263    39.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   528    99.44
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .56


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   419    65.98
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   216    34.02
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.37
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     8     1.22
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   391    59.69
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .    16     2.44
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   227    34.66
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     4      .61
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   399    63.43
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   230    36.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   427    67.24
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   208    32.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    20     3.06
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   426    65.14
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   189    28.90
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    19     2.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .   356    53.70
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   307    46.30
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          County Council District 9
          VOTE FOR  1
           Paul Thurmond (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   126    61.17
           George Tempel (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .    71    34.47
           George Tempel. (WF) .  .  .  .  .  .  .  .     9     4.37
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   538    99.63
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .37

          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   531    99.62
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .38


          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   360    52.71
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   321    47.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .29


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   238    24.14
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   216    21.91
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   363    36.82
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   167    16.94
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .20


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    68    12.23
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    74    13.31
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .   183    32.91
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   149    26.80
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    81    14.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .18


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   420    99.29
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .71


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .   188    32.81
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   134    23.39
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    64    11.17
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   155    27.05
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32     5.58
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   310    33.95
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   275    30.12
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   328    35.93
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    85    50.00
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    85    50.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .   154   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    72    40.22
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .   107    59.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   459    69.44
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   202    30.56


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   489    78.62
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   133    21.38


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   453    73.42
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   164    26.58


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   490    77.78
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   140    22.22


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   445    72.83
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   166    27.17


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   460    72.33
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   176    27.67

          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   571    89.36
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    10.64


          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   467    74.96
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   156    25.04


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   435    70.39
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   183    29.61

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0111 St Andrews 18
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .  1388
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   597
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          43.01


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     7     2.02
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     9     2.59
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .    68    19.60
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   259    74.64
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .29
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     3      .86


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   219    37.24
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   369    62.76
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   151    25.99
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   429    73.84
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   190    33.33
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   380    66.67
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .   171    29.43
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   410    70.57
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .   293    98.99
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     1.01


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .   176    30.66
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   398    69.34
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     5      .87
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.56
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   163    28.20
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     9     1.56
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   385    66.61
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     6     1.04
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .17


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   159    28.29
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   403    71.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   185    32.69
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   381    67.31
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .    14     2.43
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   169    29.39
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   375    65.22
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .    17     2.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State House of Representatives District 111
          VOTE FOR  1
           Floyd Breeland (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   482    99.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3      .62


          County Council District 5
          VOTE FOR  1
           Teddie E Pryor Sr (DEM).  .  .  .  .  .  .   319    99.69
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .31


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   301   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .   283   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Soil and Water District Commissioners
          VOTE FOR  2
           Raymond L Tumbleston (NP) .  .  .  .  .  .   208    47.27
           Kathy Woolsey (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .   232    52.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board East Cooper
          VOTE FOR  2
           Robin Beard (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   128    16.75
           Gregg Meyers (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   239    31.28
           Arthur Ravenel Jr (NP) .  .  .  .  .  .  .   175    22.91
           Susan Simons (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .   215    28.14
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     7      .92


          Consolidated School Board City of Charleston
          VOTE FOR  1
           Douglas Berger (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    39     8.11
           Jo Anne Cannon (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    41     8.52
           Lurline Fishburne (NP) .  .  .  .  .  .  .    77    16.01
           Toya Hampton Green (NP).  .  .  .  .  .  .   292    60.71
           Marian Mentavlos (NP)  .  .  .  .  .  .  .    32     6.65
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Consolidated School Board North Area
          VOTE FOR  1
           Ray Toler (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .  .   255    96.96
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     8     3.04


          Consolidated School Board West Ashley
          VOTE FOR  1
           Sandi Engelman (NP) .  .  .  .  .  .  .  .    92    18.04
           Ruth Jordan (NP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   281    55.10
           Kay Kernodle (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    29     5.69
           Ann Oplinger (NP).  .  .  .  .  .  .  .  .    69    13.53
           Leroy W Seabrook (NP)  .  .  .  .  .  .  .    38     7.45
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .20


          Constituent School Board District 10 St Andrews
          VOTE FOR  3
           Jana K Delli Gatti (NP).  .  .  .  .  .  .   202    31.76
           Edythe T Haynes (NP).  .  .  .  .  .  .  .   213    33.49
           Russell K Johnson (NP) .  .  .  .  .  .  .   219    34.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2      .31


          Public Service District St Andrews At Large
          VOTE FOR  1
           Jeff Gladwell (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .    81    55.48
           Mike Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .  .  .    65    44.52
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          Public Service District St Andrews Section 1
          VOTE FOR  1
           Andrew M G Smith (NP)  .  .  .  .  .  .  .   123    98.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.60


          Public Service District St Andrews Section 2
          VOTE FOR  1
           David H Hartzog (NP).  .  .  .  .  .  .  .    52    35.62
           Charlie E Ledford (NP) .  .  .  .  .  .  .    94    64.38
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Statewide Constitutional Amendment 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   374    65.61
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   196    34.39


          Statewide Constitutional Amendment 2A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   370    69.55
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    30.45


          Statewide Constitutional Amendment 2B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   360    68.97
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   162    31.03


          Statewide Constitutional Amendment 3A
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   348    66.29
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   177    33.71


          Statewide Constitutional Amendment 3B
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   289    56.45
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   223    43.55


          Statewide Constitutional Amendment 4
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   329    60.93
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   211    39.07


          Statewide Constitutional Amendment 5
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   422    78.00
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   119    22.00

          Local Question 1
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   377    70.60
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   157    29.40


          Local Question 2
          VOTE FOR  1
           Yes  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   354    69.01
           No.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   159    30.99

PRECINCT REPORT            CHARLESTON COUNTY, SOUTH    OFFICIAL RESULTS
                           2006 GENERAL ELECTION
                           NOVEMBER 7, 2006
RUN DATE:11/10/06 07:05 PM

          0112 St Andrews 19
                                                      VOTES  PERCENT
           REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   270
           BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   144
           VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .          53.33


          Straight Party Ticket
          VOTE FOR  1
           Independence (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Green (GRN).  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     3     3.41
           Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     4     4.55
           Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Democrat (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .  .    81    92.05
           Constitution (CON)  .  .  .  .  .  .  .  .     0
           Working Families (WF)  .  .  .  .  .  .  .     0


          Governor
          VOTE FOR  1
           Mark Sanford (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    16    11.27
           Tommy Moore (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .   126    88.73
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Lt Governor
          VOTE FOR  1
           Andre Bauer (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     6.29
           Robert Barber (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   134    93.71
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Secretary of State
          VOTE FOR  1
           Mark Hammond (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    10     7.19
           Cheryl L Footman (DEM) .  .  .  .  .  .  .   129    92.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          State Treasurer
          VOTE FOR  1
           Thomas Ravenel (REP).  .  .  .  .  .  .  .    11     7.80
           Grady L Patterson Jr (DEM).  .  .  .  .  .   130    92.20
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Attorney General
          VOTE FOR  1
           Henry McMaster (REP).  .  .  .  .  .  .  .    53   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Comptroller General
          VOTE FOR  1
           Richard Eckstrom (REP) .  .  .  .  .  .  .     9     6.57
           Drew Theodore (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   128    93.43
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0

          State Superintendent of Education
          VOTE FOR  1
           Tony Fayyazi (IND)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71
           Arnold E Karr (GRN) .  .  .  .  .  .  .  .     4     2.86
           Karen Floyd (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     9     6.43
           Tim Moultrie (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .71
           Jim Rex (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   125    89.29
           Ralph Lindblad (CON).  .  .  .  .  .  .  .     0
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Adjutant General
          VOTE FOR  1
           Stan Spears (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    13     9.22
           Glenn Lindman (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .   128    90.78
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Commissioner of Agriculture
          VOTE FOR  1
           Hugh Weathers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .    10     7.09
           Emile DeFelice (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   131    92.91
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          U S House of Representatives District 1
          VOTE FOR  1
           James E Dunn (GRN)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.40
           Henry Brown (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .    20    13.99
           Randy Maatta (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .   118    82.52
           Randy Maatta. (WF)  .  .  .  .  .  .  .  .     2     1.40
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     1      .70


          State House of Representatives District 119
          VOTE FOR  1
           Suzanne R Piper (REP)  .  .  .  .  .  .  .    10     7.19
           Leon Stavrinakis (DEM) .  .  .  .  .  .  .   129    92.81
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Probate Judge
          VOTE FOR  1
           Irvin Condon (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .    50   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Register of Mesne Conveyence
          VOTE FOR  1
           Charlie Lybrand (REP)  .  .  .  .  .  .  .    49   100.00
           WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     0


          Soil and Water District C